Vladimir Putin geleceği planlarken Rus hükümeti istifa etti

Vladimir Putin geleceği planlarken Rus hükümeti istifa etti

Rusya hükümeti, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iktidarda kalmasını uzatabilecek kapsamlı anayasa değişiklikleri önermesinden saatler sonra istifa etti.

Halk tarafından onaylanırsa, teklifler iktidarı cumhurbaşkanlığından parlamentoya devredecek.

Bay Putin, dördüncü görev süresi sona erdiğinde 2024’te istifa edecek.

Ancak, yeni bir rol arayabileceği veya perde arkasında iktidara tutunabileceği spekülasyonları var.

Putin parlamentoya ulus adresi onun yıllık devlet planlarını ortaya koydu. Daha sonra, beklenmedik bir hareketle, Başbakan Dimitri Medvedev, hükümetin değişiklikleri kolaylaştırmak için istifa ettiğini açıkladı.

Küçük kasaba Rusya’da diktatör Putin Stokes vatanseverlik
Vladimir Putin: 20 fotoğrafta 20 yıl
Rus hükümet kaynakları BBC’ye yaptığı açıklamada, bakanların açıklama öncesinde hükümetin istifasını bilmediğini söyledi.

“Tam bir sürpriz oldu,” bir kaynak ” dedi.

Putin ne öneriyor?
Rus lider, her iki Meclis Meclisine yaptığı konuşmada, iktidarı cumhurbaşkanlığından parlamentoya kaydıracak değişiklikler konusunda ülke çapında bir oylama olacağını söyledi.

Anayasa reformları parlamentonun alt Meclisi, devlet Duması, Başbakan ve Bakanlar Kurulu atanması için “büyük sorumluluk” vererek dahil.

Vladimir Putin: Rusya’nın eylem adam Başkanı
Şu anda, Cumhurbaşkanı Başbakan ve Hükümet Bakanları atar ve Duma kararı onaylar.

Putin ayrıca Danıştay denilen bir danışma organı için artan bir rol önerdi. Şu anda Putin başkanlığında olan Konsey, Rusya’nın federal bölgelerinin başkanlarını içermektedir. Putin, “son derece etkili”olduğunu kanıtladığını söyledi.

Diğer önlemler şunlardır:

Uluslararası hukukun üstünlüğünü sınırlamak
Başkanları iki ardışık terimle sınırlayan kuralları değiştirme
Yabancı vatandaşlık veya yabancı ikamet izni almış Başkan adaylarını yasaklayan yasaların güçlendirilmesi

Ne cevap verildi?
Medvedev, devlet televizyonunda Cumhurbaşkanı Putin’in yanında oturmasıyla yaptığı duyuruyu yaptı.

“Bu değişiklikler, onlar kabul edildiğinde… Medvedev, Putin’in önerilerini sadece anayasanın tüm maddelerine değil, aynı zamanda tüm güç dengesine, yürütmenin gücüne, yasama organının gücüne, yargının gücüne de önemli değişiklikler getirecek” dedi.

“Bu bağlamda… hükümet şu anki haliyle istifa etti.”

Putin çalışmaları için Bay Medvedev teşekkür ama “her şey” başarılı olmuştu söyledi.

Medvedev’den Putin’in başkanlık ettiği Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı olmasını istedi.

Başkan daha sonra başbakan olarak Sayın Medvedev yerine vergi servisi şefi Mikhail Mishustin aday.

Medvedev birkaç yıldır Başbakan olmuştur. Daha önce 2008-2012 yılları arasında Başkan olarak görev yaptı ve Putin – yakın bir müttefik – ile ilk iki dönem Başkan olarak görev yaptıktan sonra rolleri değiştirdi. Rusya’nın Anayasası sadece başkanların ardışık iki terime hizmet etmesine izin veriyor.

O Başbakan iken bile, Bay Putin yaygın sonra Cumhurbaşkanı Medvedev arkasında güç olarak görüldü.

Muhalefet lideri ve önde gelen Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny, anayasa değişiklikleriyle ilgili herhangi bir referandumun “hileli saçmalık”olacağına inandığını söyledi. Putin’in hedefinin “yaşam için tek lider” olmak olduğunu söyledi.

Rusya referandum son kez Cumhurbaşkanı Boris Yeltsin, Sayın Putin’in selefi altında anayasayı kabul ettiğinde 1993 yılında oldu.

Putin, 1999 yılında Yeltsin’in istifasını takiben Başkan Vekili oldu ve bir yıl sonra resmen açıldı. O zamandan beri iktidarın dizginleri – Cumhurbaşkanı veya başbakan olarak – düzenledi.

Başkan Putin istikrarı sever. Olayı bu. Yani tüm hükümetin istifa ettiği haber büyük bir sürpriz oldu. Çevrimiçi sohbetten, kabine Bakanları bile geldiğini görmemiş gibi görünüyor. Bir an için, Başkan Yeltsin’in başbakanları çorapları kadar kolay değiştirdiği 1990’ların Rusya’ya bir geri dönüş gibiydi. Yine de Vladimir Putin Yeltsin değil ve bu hareket, gücünü pekiştirmek ve genişletmek için daha büyük bir planın parçası gibi görünüyor.

Mevcut kurallara göre, Putin 2024’te Başkan olarak istifa etmeli ve bundan sonra ne yapacağı hiç belli olmadı. Bu hala doğru. Ancak önerdiği anayasal düzenlemeler bazı Seçeneklerde ipuçları. Az bilinen Devlet Konseyinin statüsünü yükseltti, ki zaten başkanlık ediyor. Ya da tekrar Başbakan olabilir, şimdi Rusya Cumhurbaşkanının güçlerini biraz zayıflattı.

Eğer etrafta dolanıyorsa, belki de ulusa yaptığı yıllık konuşmasında bir kez daha listelemek zorunda kaldığı tüm sosyal ve ekonomik sorunları göz önüne alarak insanlara lezzetli hale getirmesi gerekiyor. Putin onların sıkıntılardan sorumlu olsaydı, Ruslar iyi onlar onu kalan yutmak gerektiğini neden merak edebilir, post-2024. Dmitry Medvedev-Putin için çok sık yararlı – şimdilik kullanışlı bir günah keçisi gibi görünüyor.

Putin başka ne dedi?

Cumhurbaşkanı, parlamentoya yaptığı konuşmada, Rusya’da doğan çocuk sayısını artırmak için bir dizi plan açıkladı. Bazı Doğu Avrupa ülkeleri gibi, Rusya da azalan doğum oranıyla mücadele ediyor.

Geçen yıl Putin büyük aileler için vergi indirimi sözü verdi.

Çarşamba günü, yeni annelere, dört yıl içinde kadın başına ortalama 1.5’ten 1.7’e kadar doğan çocuk sayısını artırmak amacıyla devlet finansmanı sözü verdi.

Sözde “annelik sermayesi” şimdiye kadar sadece en az iki çocuğu olan ailelere ödenmiştir.

Düşük gelirli ailelerde üç ila yedi yaş arası çocuklar için refah Yardımları da ödenecektir ve okulun ilk dört yılı için ücretsiz okul yemekleri sağlanacaktır.

Rusya nüfusu 1990’larda dramatik bir düşüş kurtarmak için mücadele etti.