Kategoriler
Haberler

Vaka olarak 300.000 pass uyardı Salgın ‘hızlandırılması’ olduğunu Corona:

Vaka olarak 300.000 pass uyardı Salgın ‘hızlandırılması’ olduğunu Corona:

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) koronavirüs hastalığı pandemisinin “hızlandığı” konusunda uyardı ve şu anda 300.000’den fazla vaka doğrulandı.

Covid-19’un ilk raporundan 67 gün sonra 100.000 vakaya, ikinci 100.000 için 11 gün ve üçüncü 100.000 için sadece dört gün sürdü.

Ancak DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “yörüngeyi değiştirmenin” hala mümkün olduğunu söyledi.

Bakan, ã¼lkeleri titiz Test ve temas izleme stratejileri benimsemeye à § aÄÿÄ ± rdä±.

“En önemli şey yaptığımız şeydir. Savunarak futbol maçı kazanamazsın. Sen de saldırmak zorunda,” diye futbolcular içeren bir “kick out coronavirus” kampanyası başlatmak için Fıfa Başkanı Gianni Infantino ile ortak bir basın toplantısı söyledi.

Corona virüsü vaka sayısı

Dr. Tedros, insanlardan evde kalmalarını ve diğer fiziksel mesafeli önlemlerin virüsün yayılmasını yavaşlatmanın önemli bir yolu olduğunu söyledi, ancak bunları “kazanmamıza yardımcı olmayacak savunma önlemleri”olarak nitelendirdi.

“Kazanmak için, virüse agresif ve hedefli taktiklerle saldırmamız gerekiyor – şüpheli her vakayı test etmek, onaylanmış her vakayı izole etmek ve önemsemek ve her yakın teması kovalamak ve karantinaya almak .”

Dr. Tedros, dünyanın dört bir yanından gelen sağlık çalışanları arasında çok sayıda enfeksiyonun alarm verdiğini ve bu da yeterli kişisel koruyucu ekipman eksikliğinin bir sonucu olduğunu belirtti.

“Sağlık çalışanları işlerini ancak işlerini güvenli bir şekilde yapabildikleri zaman etkili bir şekilde yapabilirler” diye uyardı. “Her şeyi doğru yapsak bile, sağlık çalışanlarını korumaya öncelik vermezsek, birçok insan ölecek çünkü hayatlarını kurtarabilecek sağlık çalışanı hasta.”

WHO’nun ortaklarıyla birlikte koruyucu ekipman kullanımını rasyonalize etmek ve önceliklendirmek ve küresel kıtlığı gidermek için çalıştığını söyledi.

Ancak şunları kaydetti: “virüsün yayılmasını yavaşlatmak için uygulanan önlemler, temel koruyucu giysilerin ve bunları yapmak için gereken malzemelerin kıtlığını arttırmanın istenmeyen sonuçları olabilir.”

DSÖ Başkanı “küresel düzeyde siyasi bağlılık ve siyasi koordinasyon” çağrısında bulundu ve bu hafta G20 Milletler grubunun liderlerinden koruyucu ekipman üretimini artırmak, ihracat yasaklarını önlemek ve ihtiyaç temelinde dağıtım eşitliği sağlamak için birlikte çalışmalarını isteyeceğini söyledi.

Avrupa’nın virüse karşı savaşı yoğunlaşıyor


İngiltere Başbakanı Boris Johnson Pazartesi gecesi yaptığı açıklamada, ” insanların sadece evlerini terk etmelerine izin verilecek…çok sınırlı amaçlar için”. Temel ihtiyaçlar için alışveriş yapmayı, günde bir egzersiz biçimini almayı, herhangi bir tıbbi ihtiyacı yerine getirmeyi veya evden çalışmanın imkansız olması durumunda işe seyahat etmeyi içerir.

İngiltere’de ölen insan sayısı Pazartesi günü 335’e yükseldi.

PM İngiltere’de hayata sıkı yeni bordürler duyurdu
İtalya’da, dünyanın en kötü hit ülke, yetkililer 602 covid-19 ile insanlar son 24 saat içinde öldüğünü söyledi, orada toplam ölü sayısını getiren 6,077.

Ancak günlük artış Perşembe gününden bu yana en küçüktü ve hükümetin dayattığı sıkı kısıtlamaların etkili olmaya başladığı umudunu artırdı.

Ancak İspanya, ölü sayısının 462 ile 2,182’e yükseldiğini söyledi – %27’lik bir artış.

Fransa 186 yeni ölüm bildirdi ve toplamını 860’a getirdi. Hükümet Salı günü oradaki kilitlemeyi sıkılaştıracak, fiziksel egzersizi kesinlikle sınırlayacak ve açık hava pazarlarının çoğunu kapatacak.

Bu arada, Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi Dick Pound, 2020 Tokyo Olimpiyatlarının koronavirüs nedeniyle bir yıl erteleneceğini söyledi. Ancak, IOC henüz resmi olarak oyunların geleceği hakkında bir karar açıklamadı.

IOC, oyunların geleceği hakkında karar vermek için dört hafta verdi, ancak Avustralya ve Kanada bu yaz Japonya’da rekabet etmeyeceklerini söyledi ve Büyük Britanya bir takım göndermenin Olası olmadığını söyledi.

Diğer geliş inmelerde:


481 kişinin öldüğü Amerika Birleşik Devletleri’nde Eyalet valileri ve şehir belediye başkanları federal hükümetten yardım istedi
Başkan Donald Trump, Kaliforniya, New York ve Washington gibi en zorlu üç eyalette Ulusal Muhafız birliklerinin konuşlandırılmasını emretti
Hindistan hükümeti, virüsü içeren önlemlerini artırdığı için Çarşamba gününün erken saatlerinden itibaren tüm iç hat uçuşlarını durduracağını söyledi
Güney Afrika hükümeti Perşembe günü 21 günlük bir kilitlenmenin uygulanacağını söyledi
Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, kongrede şiddetli eleştirilere boyun eğdi ve şirketlerin. 2 çalışanları dört aya kadar ücretsiz çalışmaya koymasına izin verecek önlemleri geri çekti
Birleşmiş Milletler, dünyanın pandemi ile mücadele etmesine izin vermek için “küresel ateşkes” çağrısında bulundu. Genel Sekreter António Guterres, en savunmasız insanların-“kadınlar ve çocuklar. 1 engelli insanlar, marjinalleşmiş ve yerinden edilmiş insanlar” – çatışmalar devam ederse en yüksek bedeli ödeyeceği konusunda uyardı