Kategoriler
Haberler

Trump, Nobel Barış Ödülü’nü özellikle Ahmed’i hak ettiğini söyledi

Trump, Nobel Barış Ödülü’nü özellikle Ahmed’i hak ettiğini söyledi

ABD Başkanı Donald Trump, geçen yılki Nobel Barış Ödülü için göz ardı edildiğini düşünüyor gibi görünüyor.

Neden, ne dedi?
“Sana Nobel Barış Ödülü’nü anlatacağım, sana bunu anlatacağım. Bir anlaşma yaptım, bir ülkeyi kurtardım ve o ülkenin başkanının şimdi ülkeyi kurtardığı için Nobel Barış Ödülü’nü aldığını duydum. Ne alakası var dedim:’? Evet, ama biliyorsun, durum böyle. Bildiğimiz kadarıyla, önemli olan bu… Büyük bir savaşı kurtardım, birkaçını kurtardım.”

Perşembe akşamı Toledo, Ohio’daki bir kampanya etkinliğinde taraftarlarla konuşan bir video klibi Twitter’da paylaşıldı:

Kimden bahsediyordu?
Nobel Barış Ödülü sahibi ya da ülke adını vermedi rağmen, Bay Trump Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed atıfta olduğu açıktır.

Bay abiy, 43, Afrika’nın en genç Hükümet Başkanı.

Aylar süren hükümet karşıtı protestolar selefini istifa etmeye zorladıktan sonra Nisan 2018’de göreve geldi.

Abiy, sıkı bir şekilde kontrol edilen bir ulus olan şeyi sallayarak, etiyopya’ya kitlesel liberalizasyon reformları başlattı.

Binlerce muhalif aktivisti hapisten kurtardı ve sürgün edilen muhaliflerin eve dönmesine izin verdi. Ayrıca medyanın özgürce çalışmasına izin verdi ve kadınları önde gelen pozisyonlara atadı.

Ve geçen yılın Ekim ayında, Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü – Bay Trump 2016’da seçildiğinden beri Ödülü kazanan tek devlet başkanı.

Neden Nobel Barış Ödülü’nü kazandı?


Norveç Nobel Komitesi Bay Abiy onun “komşu Eritre ile sınır çatışmasını çözmek için kararlı girişimi” için onurlandırıldı söyledi.

İki ülke, on binlerce insanı öldüren 1998-2000 yılları arasında acı bir sınır Savaşı verdi. 2000 yılında bir ateşkes imzalanmasına rağmen, komşular teknik olarak Abiy ve Eritre Cumhurbaşkanı Isaias Afwerki’nin bir barış anlaşması imzaladığı Temmuz 2018’e kadar savaşta kaldı. Yani yirmi yıl boyunca, uzun sınır kapatıldı, aileleri böldü ve ticareti imkansız hale getirdi.

Nobel Komitesi, barış anlaşmasının Etiyopya ve Eritre vatandaşlarına olumlu bir değişim getirmesine yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

Komite, Eritre ile barış anlaşmasından bu yana, Abiy’in diğer Afrika ülkelerindeki barış süreçlerine de dahil olduğunu söyledi.

Trump, Etiyopya ve Eritre arasında arabuluculuk barışına yardımcı oldu mu?
Pek değil – ABD’nin barış görüşmelerindeki etkisi çok azdı. BBC’nin eski Etiyopya muhabiri Emmanuel Igunza, Horn of Africa’da çok fazla etkiye sahip olan Birleşik Arap Emirlikleri, iki partiyi bir araya getirmeye yardımcı olmanın anahtarıydı.

Suudi Arabistan da anlaşmazlığın sona ermesine yardımcı önemli bir rol oynamıştır.

Barış anlaşması, 2009 yılında yaptırımlar uygulandıktan sonra eritre’yi soğuktan geri getirmeye yardımcı oldu.

BM Güvenlik Konseyi, barış anlaşmasının imzalanmasından dört ay sonra yaptırımları Kasım 2018’de kaldırdı.

Trump neden yorumları şimdi yaptı?
Nobel Barış Ödülü’nün geçen yıl 11 Ekim’de verildiği ve Bay Abiy’in 10 Aralık’ta Norveç’in Oslo kentinde kabul konuşması yaptığı göz önüne alındığında, bu net değil.

İlginçtir, Bay Trump resmi olarak Bay Abiy’i tebrik etmedi, ancak kıdemli danışmanı olarak görev yapan kızı Ivanka Trump ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bunu yaptı.

Ancak, Bay Trump, diğer şeylerin yanı sıra, Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong-un’u nükleer silahlardan vazgeçmeye ikna etme çabaları için Nobel Barış Ödülü’nü hak ettiğini açıkladı.