Kategoriler
Diğer

Trump, iki görevden alma tanığını suçladı

Trump, iki görevden alma tanığını suçladı,

ABD Başkanı Donald Trump, görevden alma davasında kendisine karşı ifade veren iki üst düzey yetkiliyi görevden aldı.

ABD ‘ nin AB elçisi Gordon Sondland, “bugün Cumhurbaşkanının beni derhal etkili bir şekilde hatırlamayı planladığını”söyledi.

Birkaç saat önce, Ukrayna konusunda üst düzey bir uzman olan Teğmen Col Alexander Vindman, Beyaz Saray’dan refakat edildi.

Bay Trump’ın senatörlerin Çarşamba günü görevden alma davasında onu temizledikten sonra bir personel sarsıntısını arzuladığı söyleniyor.

Trump, görevden alma davasında Senato tarafından beraat etti
Trump’ın neden temizlendiğini açıklayan dört sayı
2020 seçimleri için Trump beraat ne demektir
Tarihi oylamada Senato, Amerika’nın 45.başkanını Ukrayna ile olan ilişkilerinden kaynaklanan suçlamalarla görevden almamaya karar verdi.

Teğmen Col vindman’ın ikiz kardeşi Yevgeny Vindman da Cuma günü Ordu dairesine gönderildi.

Bay Sondland’ın hatırlaması ne olacak?
Avukatı tarafından yayınlanan bir açıklamada, Bay Sondland şunları söyledi: “Ben Başkan Avrupa Birliği ABD Büyükelçisi olarak hemen etkili beni hatırlamak niyetinde bugün tavsiye edildi.

“Başkan Trump’a, tutarlı desteği için [devlet Mike] Sekreteri Pompeo’ya ve ABD misyonundaki olağanüstü ve özel profesyonellere hizmet etme fırsatı verdiği için minnettarım. Avrupa Birliği.

“Başarılarımızdan gurur duyuyorum. Buradaki çalışmalarımız kariyerimin en önemli noktası oldu, ” dedi Bay Sandland.

Ve Vindman nasıl kaldırıldı?


Teğmen Col Vindman’ın avukatı David Pressman, BBC’ye müvekkilinin “ülkesine ve Başkanına aldatılmış bir şekilde hizmet ettiği Beyaz Saray’dan eşlik edildiğini” söyledi.

Açıklamada,” bu adamın işinin neden bittiği, bu ülkenin neden Beyaz Saray’da hizmet eden bir askerin daha az olduğu konusunda herhangi bir Amerikalının aklında hiçbir soru yok ” dedi.

“LTC Vindman’dan gerçeği söylemek için ayrılmaları istendi. Onuru, hakkı olan bağlılığı, güçlüleri korkuttu.”

Ekledi: “gerçek, LTC Alexander Vindman’ın işine, kariyerine ve mahremiyetine mal oldu.”

Açıklama şöyle devam etti: “dünyanın en güçlü adamı – sessiz, esnek ve suç ortağı tarafından canlandırıldı-intikam almaya karar verdi.”

Teğmen Col Vindman’ın Cuma günü her zamanki gibi Beyaz Saray’da çalışmaya geldiği bildirildi.

Trump ve yönetimi ne dedi?
Kuzey Carolina için Cuma günü yönetici köşkünden ayrılırken, Bay Trump gazetecilere şunları söyledi: “onunla mutlu değilim [Lt Col Vindman].

“Onunla mutlu olmam gerektiğini mi düşünüyorsun? Ben değilim.”

Başkan Trump şimdiye kadar daha fazla yorum yapmadı.

Beyaz Saray kaynaklarına göre, Teğmen Col Vindman bir transfer bekliyordu. Haftalarca meslektaşlarına, hala aktif görevdeki asker statüsüne sahip olduğu savunma departmanına geri dönmeye hazır olduğunu söylüyordu.

Cuma günü erken saatlerde, ABD Savunma Bakanı Mark Esper gazetecilere yaptığı açıklamada, Departmanının tüm personelini görevden aldığını söyledi.

Bay Esper,” dediğim gibi, tüm hizmet üyelerimizi intikam ya da bunun gibi bir şeyden koruyoruz ” dedi.

Sondland ve Vindman Trump’ı nasıl rahatsız etti?


Geçen Kasım ayında kongrede ifade veren Bay Sondland, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin Beyaz Saray ziyaretinin, Kiev’in Başkan Trump’a politik olarak yardımcı olabilecek soruşturmaları başlatmasına koşullu olduğu ifadesinde çok açıktı.

“Bir karşılık var mıydı [bir şey karşılığında verilen bir iyilik]?”Sondland sordu. “Daha önce ifade verdiğim gibi, istenen Beyaz Saray çağrısı ve Beyaz Saray toplantısı ile ilgili olarak, cevap evet.”

Bay Sondland o zamanlar Bay Trump’ın kişisel avukatı Rudy Giuliani ile Ukrayna politikasında Cumhurbaşkanının açık yönünde çalışıyordu.

Teğmen Col Vindman da geçen Kasım ayında ifade verdi. O Ukrayna Cumhurbaşkanı ile geçen yıl 25 Temmuz’da Bay Trump’ın “uygunsuz” telefon görüşmesi dinledikten sonra “endişe” olduğunu söyledi.

Çağrı, Bay trump’ın Aralık ayında iktidarın kötüye kullanılması ve kongrenin engellenmesi nedeniyle görevden alınmasına yol açtı.

Demokrat milletvekilleri, Cumhurbaşkanının siyasi iyilik karşılığında ABD yardımlarını salladığını savundu.

ABD subayı Trump üzerinden alarm kaldırdı-Ukrayna çağrı
İfade vermek için misilleme korkusunu nasıl aştığı sorulduğunda, Teğmen Col Vindman şöyle ifade verdi: “Kongre üyesi, çünkü burası Amerika… ve burada, doğru konular.”

Bay Trump, vindman ikizlerinden bir gün önce beyaz Saray’daki siyasi düşmanlarına karşı bir tirada bahsetti.

Ne tepki verdiler?
Meclis Dışişleri Komitesi demokratik Başkanı Eliot Engel, yaptığı açıklamada, ” bu elbette utanç verici.

Şimdi parti kimse için yasa ve sorumlu küçümseyecek karar verdi kimin almakla suçlanan bir başkan beklemesi lazım “ama bu da olur. “

Ama Cumhuriyetçi kongre üyesi Thomas Massie Teğmen Col Vindman’ı kovacağını söyledi.

Bay Massie, “o bir sızıntı, bir muhbir değil” dedi. “Şu anki Başkomutan Teğmen Col’dan emir almıyor!”

Sıradaki Mick Mulvaney mi?
Cuma günü medyaya yaptığı yorumlarda, Bay Trump, oyunculuk şefi Mick Mulvaney’in görevden alınacağını bildirdi. “yanlış”.

Trump,” Mick ile harika bir ilişkim var ” dedi.

Kuzey Carolina milletvekili Mark Meadows Bay Mulvaney için bir yedek olarak Washington söylenti değirmen tarafından uçlu ediliyor.

Bay Meadows, o hardline muhafazakar özgürlük Caucus açtı Temsilciler Meclisi emekli kim, Cuma günü Air Force One Bay Trump ile seyahat.

Ekim ayında nadir Beyaz Saray basın toplantısında, Bay Mulvaney Ukrayna ile iddia edilen yozlaşmış anlaşma Cumhurbaşkanı ima ortaya çıktı.

Personel şef, her zaman yaptığımız hayrete söyledi: “.”Bay Trump’ın gaffe tarafından öfkelendiği bildirildi.

Bay Mulvaney daha sonra yaptığı yazılı açıklamada yorumlarını geri yürüdü: “açık olalım, Ukrayna askeri yardımı ile 2016 seçimlerine ilişkin herhangi bir soruşturma arasında kesinlikle hiçbir sterlin yoktu.”

Başka kim çıkıyor?

Eski Illinois Kongre üyesi Joe Walsh, Cumhuriyetçi cumhurbaşkanlığı adaylığı için Bay Trump’a uzun süredir devam eden iki meydan okuyucudan biri, Cuma günü kampanyasını sona erdirdiğini açıkladı.

Pazartesi günkü Iowa toplantısında oyların sadece %1’ini alan Bay Walsh, CNN’YE modern Cumhuriyetçi partinin “bir kült haline geldiğini” söyledi.

“Trump’ı durdurmak istiyorum. Bu ülke için bir tehdit olduğuna inanıyorum. Cumhuriyetçi Parti içinde durdurulamaz. Kimse onu yenemez.”

Massachusetts eski Valisi Bill Weld, şimdi Kasım ayında yeniden seçim yapacak olan Bay Trump’ı devirmek isteyen tek Cumhuriyetçi.

Kasım ayında Trump’ı kim alacak?