Satılık, kiralık, sahibinden,  daire, araba, otomobil ilanı, ilanları, fiyatı

İran uçak kazası: Ukrayna jeti ‘istemeden’ vuruldu

İran uçak kazası: Ukrayna jeti ‘istemeden’ vuruldu İran’ın devlet televizyonu, İran’ın askeri “istemeden” Ukraynalı bir yolcu jetini düşürdüğünü ve gemide bulunan 176 kişiyi öldürdüğünü söyledi. Açıklamada, uçağın İran’ın devrimci Muhafızlarına ait hassas bir bölgeye yaklaşmasından sonra “insan hatası” nedeniyle bunu yaptığı belirtildi. Bir “düşman hedef” için yanlış, jet bir füze çarptı, açıklamada. Sorumlu olanların sorumlu […]

İran uçak kazası: Ukrayna jeti ‘istemeden’ vuruldu
11 Ocak 2020 - 6:57 'de eklendi.

İran uçak kazası: Ukrayna jeti ‘istemeden’ vuruldu

İran’ın devlet televizyonu, İran’ın askeri “istemeden” Ukraynalı bir yolcu jetini düşürdüğünü ve gemide bulunan 176 kişiyi öldürdüğünü söyledi.

Açıklamada, uçağın İran’ın devrimci Muhafızlarına ait hassas bir bölgeye yaklaşmasından sonra “insan hatası” nedeniyle bunu yaptığı belirtildi.

Bir “düşman hedef” için yanlış, jet bir füze çarptı, açıklamada.

Sorumlu olanların sorumlu tutulacağını ekledi.

İran daha önce, füzelerinden birinin Çarşamba günü başkent Tahran yakınlarındaki uçağı düşürdüğü yönündeki önerileri reddetmişti.

Ancak, ABD ve Kanada’dan sonra istihbarat gerekçe göstererek, İran’ın muhtemelen yanlışlıkla bir füzeyle uçağı düşürdüğüne inandıklarını söyledi.

Bir tweet, İran Cumhurbaşkanı Hasan ruhani uçağın “korkunç kaza” bir “affedilmez hata”olduğunu söyledi.

Uçak kazası kurbanları ‘bizim en iyilerimizdi’
Uçakta neden bu kadar çok Kanadalı vardı?
Ukrayna uluslararası havayolları uçuş ps752 176 can kaybı ile downing İran Irak’taki ABD kuvvetleri konut iki hava üssüne füze saldırıları gerçekleştirdi sadece saat sonra geldi.

Kiev’e giden Ukraynalı uçuş, kalkıştan kısa bir süre sonra İmam Humeyni Havaalanı yakınlarında düştü.

ABD medyası, İran’ın Olası ABD misillemesi için hazırladığı gibi, Ukraynalı uçağın bir savaş uçağıyla karıştırılmış olabileceğini iddia etmişti.

İran Hava saldırıları, 3 Ocak’ta ABD drone saldırısında üst düzey İranlı general kasem Süleymani’nin öldürülmesine misilleme olarak başlatıldı.

Cumartesi günü bir tweet, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif “ABD maceraperestlik” Ukrayna jeti downing sorumlu kısmen olduğunu önerdi.

Felaketin kurbanları 82 İranlılar, 57 Kanadalılar ve 11 Ukraynalılar yanı sıra İsveç, İngiltere, Afganistan ve Almanya’dan vatandaşları dahil.

İran’ın açıklaması ne diyor?
Cumartesi sabahı, devlet televizyonunda okunan bir İran askeri ifadesi, yanlışlıkla bir füze ile ps752 uçuşuna çarptığını açıkladı.

Açıklamada, uçağın, ülkenin İslam sistemini savunmak için kurulmuş bir güç olan devrimci Muhafızların “hassas bir askeri Merkezi” nin yakınında uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, ABD ile artan gerginlikler nedeniyle İran’ın askeri “en yüksek hazırlık seviyesindeydi” denildi. “Böyle bir durumda, insan hatası ve kasıtsız bir şekilde, uçuş vuruldu” diye ekledi.

Açıklamada, askeri uçağı düşürdüğü için özür diledi ve gelecekte bu tür “hataları” önlemek için sistemlerini yükselteceğini söyledi.

Füzeyi ateşlemekten sorumlu olanların yargılanacağını söyledi.

İran’ın açıklamasından önce ne oldu?
İran ordusu tarafından yapılan duyuru, son günlerin inkar edilmesinden kesin bir ayrılış olduğunu gösteriyor. Cuma günü olduğu gibi, İran uçağın düşürülmediği konusunda ısrar ediyordu.

İran’ın Sivil Havacılık Örgütü (CAOI) Başkanı Ali Abedzadeh, “bizim için açık olan ve kesin olarak söyleyebileceğimiz şey, bu uçağın bir füze tarafından vurulmadığıdır” dedi.

Perşembe günü, hükümet sözcüsü Ali Rabiei, ABD’yi ve müttefiklerini, kazanın nedeni hakkındaki spekülasyonlarında “yalan söyleme ve psikolojik savaşa girme” suçlamasıyla suçladı.

Ancak, bir füze grevine işaret eden kanıtlar, şeffaf bir soruşturma çağrıları daha da arttı.

New York Times tarafından elde edilen videoda, Tahran üzerinde gece gökyüzünde çizgiler çizen ve daha sonra bir uçakla temas halinde patlayan bir füze gösterildi. Yaklaşık 10 saniye sonra yerde yüksek bir patlama duyulur. Uçak, alev, uçmaya devam ediyor.Perşembe günü, kaza yerinden gelen TV görüntüleri, enkazın temizlenmesine yardımcı olan mekanik bir kazıcı gösterdi ve önemli kanıtların kaldırılabileceği endişelerini dile getirdi.

Buna karşılık İran, Ukrayna, Kanada ve ABD’den hava kazası ajanslarını katılmaya davet ederek tam bir soruşturma sözü verdi.

Cuma günü, Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, İran’ı “dünya izliyor” diye uyardı ve gemide olanların ailelerinin “gerçeği istediğini”söyledi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun, uçağın İranlı bir havadan havaya füze tarafından vurulduğunu belirten birden fazla kaynaktan istihbarat aldığını söylemesinden bir gün sonra uyarısı geldi.

Bir yolcu uçağında bir füze saldırısı benzeri görülmemiş değildir. Temmuz 2014’te, Rus yapımı bir füze, Ukrayna üzerinden bir malezyalı sivil uçağa çarptı ve MH17 uçuşunda 298 kişiyi öldürdü.

Etiketler :
SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER