İran uçak kazası: protestocular downed jet üzerinde ‘yalan’ kınıyoruz

İran uçak kazası: protestocular downed jet üzerinde ‘yalan’ kınıyoruz

Yüzlerce protestocu, İran’ın başkenti Tahran’daki sokaklara, yetkililere öfkelenmek için, Ukraynalı bir yolcu uçağını vurmayı reddettiği için yalancı olarak nitelendirdi.

Protestolar en az iki üniversite dışında gerçekleşti ve göz yaşartıcı gazın ateşlendiği bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump “ilham verici” protestolar için destek tweetledi.

Cumartesi günü İran, 176 kişiyi öldüren kazadan üç gün sonra jeti “istemeden” düşürdüğünü itiraf etti.

Ukrayna uluslararası havayolları uçuş PS752, Kiev yolda, kısa bir süre kalkıştan sonra Tahran’da İmam Humeyni havaalanı yakınında Çarşamba günü vuruldu ve İran Irak’taki ABD kuvvetlerini konut iki hava üsleri füze ateşlemişti sadece saatler sonra.

Uçuş PS752 hakkında bildiklerimiz
İngiltere Büyükelçisi Tahran’da protestolar sırasında tutuklandı
Bu saldırılar, İran’ın 3 Ocak’ta Bağdat’ta bir drone grevinde üst düzey İran Komutanı kasem Süleymani’nin öldürülmesine verdiği yanıttı.

Uçakta Ukrayna, İngiltere, Afganistan ve Almanya’dan onlarca İranlı ve Kanadalı vatandaş öldü.

Protestolarda ne oldu?


Öğrenciler en az iki üniversite dışında toplanan, Şerif ve Amir Kabir, raporlar kurbanlara saygı başlangıçta söyledi. Protestolar akşam öfkelendi.

Yarı resmi Fars haber ajansı, 1000 kişinin liderlere karşı slogan attığını ve Süleymani’nin resimlerini yırttığını söyleyerek, huzursuzluk hakkında nadir bir rapor yayınladı.

Öğrenciler, uçağı düşürmekten sorumlu olanları ve eylemi örtbas ettiğini söyledikleri kişileri yargılamaya çağırdı.

İlahiler “Başkomutan istifa” dahil, Yüce lideri Ali Hamaney atıfta, ve “yalancılara ölüm”.

Fars, polisin yolları tıkayan protestocuları “dağıttığını” söyledi. Sosyal medya görüntüleri, göz yaşartıcı gazın ateşlendiğini gösteriyor.

Sosyal medya kullanıcıları da hükümetin eylemlerine öfkeyi havalandırdı.

Biri Twitter’da şunları yazdı: “ülkemdeki yetkilileri, sahnede olan ve yalan söyleyen insanları asla affetmeyeceğim.”

Ancak protestolar, öldürüldükten sonra Süleymani’yi desteklemek için İran’daki kitlesel gösterilerden çok daha küçüktü.

Tepkisi ne oldu?
Cumhurbaşkanı Trump hem İngilizce hem de Farsça Tweet attı: “cesur ve acı çeken İran halkına: cumhurbaşkanlığımın başlangıcından beri sizinle birlikte durdum ve hükümetim sizinle birlikte durmaya devam edecek.

“Protestolarınızı yakından takip ediyoruz. Cesaretin ilham verici.”

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’daki protestoların videosunu tweetledi: “İran halkının sesi açık. Rejimin yalan MUHAFIZLARI [Devrim Muhafızları], yolsuzluk, beceriksizlik, gaddarca Hamaney’in kleptokrasi altında bıkmışlar. Daha iyi bir geleceği hak eden İran halkının yanında duruyoruz.”

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, İngiltere Büyükelçisi Rob Macaire’in Tahran’daki protestolardan birinde “uluslararası hukukun apaçık ihlali” nedeniyle “gerekçesiz veya açıklama yapılmadan” tutuklanmasının ardından öfkeli bir açıklama yaptı.

Bay Macaire, Amir Kabir dışındaki gösteride gözaltına alındı ve daha sonra serbest bırakıldı.

Raab, İran’ın “parya statüsüne doğru yürüyüşüne devam edebileceğini” söyledi… ya da gerginlikleri gidermek ve ileriye doğru diplomatik bir yola girmek için adımlar atın”.

İran kabulü nasıl ortaya çıktı?


Üç gün boyunca İran, füzelerinin uçağı düşürdüğü haberlerini yalanladı ve bir sözcü Batılı ulusları “yalan söylemek ve psikolojik savaşa girmek”ile suçladı.

Ancak Cumartesi sabahı, devlet televizyonunda okunan bir açıklama, uçağın düşürüldüğünü kabul etti.

Devrimci Muhafızların havacılık Komutanı Brig-Gen Amir Ali Hajizadeh, olanları açıkladı.

Bir füze operatörünün bağımsız ve tek başına hareket ettiğini ve bu füzelerin İran’a ateş edildiğine dair raporlar olduğu için uçağı “cruise füzesi” için karıştırdığını söyledi.

Karar vermek için 10 saniyesi vardı. Grev yapmaya ya da vurmamaya karar verebilirdi ve bu şartlar altında yanlış bir karar aldı, ” dedi gen Hacizadeh.

“İletişim kurmak ve doğrulama almak zorunda kaldı. Ama görünüşe göre, onun iletişim sistemi bazı aksamalar vardı.”

Gen Hajizadeh, ordunun gelecekte bu tür “hataları” önlemek için sistemlerini geliştireceğini söyledi.

Füze saldırısından sonra “ölmesini diledi” dedi.

Gen Hajizadeh, Çarşamba günü olanları yetkililere bildirdiğini ve İran’ın neden bu kadar uzun süredir katılımını reddettiğine dair soruları gündeme getirdiğini söyledi.

İslam İnkılabı Rehberi, Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani İran “derin bu korkunç hata regrets”derken insan hatası” kanıt”, dedi.

Dışişleri Bakanı Javad Zarif suçlamanın bir kısmını ABD’ye yatırdı. “ABD maceracılığının neden olduğu bir kriz anında insan hatası bu felakete yol açtı”dedi.

Kanada ve Ukrayna nasıl tepki gösterdi?


Hem Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodomyr Zelensky hem de Kanada Başbakanı Justin Trudeau Cumartesi günü Bay Rouhani ile konuştu.

Uçak kazası kurbanları ‘bizim en iyilerimizdi’
Uçakta neden bu kadar çok Kanadalı vardı?
Bay Trudeau o “öfkeli ve öfkeli” olduğunu söyledi ve “böyle korkunç bir trajedi meydana olabilirdi nasıl tam netlik” ile tam bir soruşturma olması gerektiğini Bay Rouhani söylemişti.

Bay Trudeau şunları söyledi: “Kanada, ailelerin hak ettiği hesap verebilirliği, adaleti ve kapanışı elde edene kadar dinlenmeyecek… onlar yaralı, kızgın ve kederli ve Cevaplar istiyorlar.”

Tazminat ve özür talep eden Bay Zelensky, Bay Rouhani’nin “bu hava felaketine karışan tüm kişilerin adalete teslim edileceğine” dair güvence verdiğini söyledi.

Kanadalı Edmonton şehrinde Pegah Salari, Pazar günü kentteki kurbanlar için bir anma töreni düzenlemeye yardımcı oluyor.

İran’ın en son kabulünün “şimdi kederden daha fazlası” anlamına geldiğini, ilk olarak İran-Kanada topluluğunda hissedildiğini söyledi.

“Öfke, hayal kırıklığı” dedi.

Uçakta birçok orada yaşıyordu, dahil 10 insanlar – öğretim üyeleri, öğrenciler, ve mezunlar – Alberta Üniversitesi’nden.

MS maaş açıkça kritik ve İran hükümetinin güvensiz ve dehşet ve umut hem İran’da protestoların haber izliyor.

Tahran’daki hükümeti destekleyen Kanada’daki İran diasporasında bazıları var, bu da gerginliğe neden olabilir.

Şu an için, bu bir kenara bırakıldı, MS Salari diyor.

“Bu siyasi bir mesele değil, ekonomi ile ilgisi yok. Bu ilk kez bir insan trajedisi ve tüm bu kayıp hayatlar insanları daha da yaklaştırdı ve bazı gözler açtı.”