Kategoriler
Diğer

İran uçak kazası: Hamaney 2012 yılından bu yana ilk kez Cuma namazı kurşun

İran uçak kazası: Hamaney 2012 yılından bu yana ilk kez Cuma namazı kurşun

İran’ın en büyük lideri Ayetullah Ali Hamaney, başkent Tahran’da Cuma namazına öncülük edecek – ilk kez sekiz yıl içinde bunu yaptı.

Geçen hafta İran ordusu tarafından vurulan Ukraynalı yolcu uçağı üzerinde yaygın öfkeli protestoların ardından geliyor.

İran’ın liderliği de ABD yaptırımlarının getirdiği ekonomide keskin bir düşüş üzerine baskı altında.

Çarşamba günü, Cumhurbaşkanı Hasan ruhani ulusal birlik için çağrıda bulundu.

Ama İran rejimi içinde sürtünme nadir işareti, o da uçağı düşürdü nasıl tam bir hesap vermek için askeri çağırdı.

Ukrayna uluslararası havayolları Boeing 737-800, kalkıştan kısa bir süre sonra düştüğünde 8 Ocak’ta Tahran’dan Kiev’e Seyahat ediyordu. Düzinelerce İranlı ve Kanadalı da dahil olmak üzere gemide bulunan 176 yolcu öldürüldü.

İran havza anı ile karşı karşıya
Uçak kazası kurbanları ‘bizim en iyilerimizdi’
Uçuş PS752 hakkında bildiklerimiz
İranlı yetkililer başlangıçta sorumluluğu reddettiler, ancak uluslararası baskı kurulduktan sonra, radikal devrimci Muhafızlar, uçağın ABD ile artan gerginlikler sırasında bir “seyir füzesi” ile karıştırıldığını itiraf etti.

Uçağın düşürülmesinden saatler önce, İran füzeleri Irak’ta ABD kuvvetlerini barındıran iki hava üssünü hedef almıştı.

Bu roket saldırısı, üst düzey İranlı general Qasem Soleimani’yi öldüren Bağdat’taki bir ABD drone saldırısına tepki olarak gerçekleşti.

İran’da ne oluyor?


İran Mehr haber ajansı, 80 yaşındaki Ayetullah Hamaney’in bu haftaki Cuma günü Tahran’ın Mosalla Camii’nde Müslüman dualarına yol açacağını, ancak olayı mevcut durumla ilişkilendirmediğini söyledi.

Yetkililer, “İran milleti bir kez daha birlik ve ihtişamını gösterecek”diyerek sözlerini aktardı.

Ayetullah Hamaney’in Tahran’da Cuma namazı en son 2012 yılında İslam Devrimi’nin 33. yıldönümünde gerçekleşti.

Başkentte Cuma namazı önde gelen sembolik olarak önemli bir eylemdir genellikle İran’ın en yüksek otorite önemli bir mesaj sunmak istediği zamanlar için ayrılmış, Yakın Doğu Politikası Washington Enstitüsü Mehdi Khalaji diyor.

Tarihsel olarak, İranlı liderler bu görevi güçlü hitabet becerilerine sahip sadık din adamlarına bıraktılar.

İranlı bir füzenin uçağı düşürdüğü haberi, bazı İran şehirlerinde, özellikle de devrimci Muhafızlar katilleri ve yalancıları çağıran sloganların bağırdığı üniversitelerde günlerce protestoya yol açtı.

Perşembe günü kurbanlar için düzenlenen çeşitli cenazelerden alınan sosyal medya görüntüleri, yas tutanların yetkililere karşı sloganlar attığını gösterdi.

İran, uçak kazasında birkaç kişiyi tutukladı ve Cumhurbaşkanı ruhani, soruşturmanın “özel bir mahkeme” tarafından denetleneceğini belirterek, “tüm dünya izliyor olacak” dedi.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İranlıların günlerdir “yalan” olduğunu kabul etti, ancak hükümetin de karanlıkta tutulmasında ısrar etti.

İran makamları diğer cephelerde artan baskıyla karşı karşıya. Ülke ekonomisi ABD yaptırımlarını sakatlayarak mücadele ediyor ve dünya güçleriyle imzaladığı nükleer anlaşma çökmeye yakın görünüyor.

Geçen yıl, hükümetin beklenmedik bir şekilde petrolü karne ettiğini ve fiyatını arttırdığını duyurmasından sonra ülke genelinde şiddetli protestolar patlak verdi.

Hamaney devrimci Muhafız savunmak için istekli görünüyor
Kasra Naji, BBC Farsça tarafından analiz

İran’ın en yüksek lideri Tahran’da Cuma namazını son kez gerçekleştirdiğinde Arap Baharı zirvesindeydi.

Arap dünyasında duyulabilir bir şey – o Arapça bir vaaz sunmak için fırsat kullanılır. Arap dünyasındaki gelişmeleri İslami bir uyanış olarak tanımlayarak olayları şekillendirmek istedi. Yanılıyordu.

Şimdi Ayetullah Ali Hamaney’in İran’da Ukrayna uçağını düşürdüğü için ciddi eleştirilere maruz kalan devrimci muhafızı savunmaya istekli olduğu anlaşılıyor.

O da onun kuralını kurtarmak için öğrenciler ve protestocular üzerinde bir başka darbe için çağırabilir korkular vardır.

Yetkililer, devrimci muhafızı desteklemek için Cuma günü resmi sponsorlu ülke çapında yürüyüşler çağrısında bulundular. Tahran’da, başka bir güç gösterisinde mümkün olduğunca çok destekçi ortaya çıkarmak için kapsamlı hazırlıklar sürüyor.

Ancak birçok sıradan İranlı, kuralının sefaletten başka bir şey getirmediğini itiraf etmesini istediklerini söylüyor.

Peki ya soruşturma?
Perşembe günü Londra’da bir toplantı sonrasında, kazada vatandaşlarını kaybeden beş ülkeden Bakanlar şeffaf bir uluslararası soruşturma İran’dan “tam işbirliği” talep etti.

Afganistan, İngiltere, Kanada, İsveç ve Ukrayna Dışişleri Bakanları da İran’ın tazminat ödemesi gerektiğini söyledi.

Grup adına konuşan Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Şampanya burada tam eksiksiz ve şeffaf bir uluslararası soruşturma ile Ukrayna, İsveç, Afganistan, İngiltere, Kanada gibi İran kurbanları için kapatma, hesap verebilirlik, şeffaflık ve adalet, devam etmek İstiyoruz “dedi.

“Böyle korkunç bir trajedinin ardından birçok soru var. Aileler cevap istiyor, bugün burada toplanan tüm ülkeler cevap istiyor ve uluslararası toplum cevap istiyor. Dünya bu cevapları bekliyor ve onları alana kadar dinlenmeyeceğiz.”

Bay Champagne, tüm sorumluların adalete teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Çarşamba günü, Kanadalı araştırmacılar kaza yerini ziyaret etti ve uçağın enkazını inceledi.

Uçağın kara kutu uçuş kaydedicilerinin analizine katılmayı bekliyorlar-uçağa tam olarak ne olduğunu ve nasıl düştüğünü bulmanın önemli bir parçası.