Kategoriler
Diğer

İran uçağı düştü: Kanada Başbakanı anma töreninde ‘adalet’ sözü verdi

İran uçağı düştü: Kanada Başbakanı anma töreninde ‘adalet’ sözü verdi

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İran tarafından düşürülen bir Ukraynalı yolcu uçağında öldürülenler için “adalet” arayacağını söyledi.

Bay Trudeau Edmonton konuştu, Alberta için bir gece nöbeti 57 Kanadalılar felakette öldürüldü.

Başbakan, ordunun uçağı yanlışlıkla düşürdüğünü ve gemide bulunan 176 kişiyi öldürdüğünü itiraf eden İran’dan cevaplar almaya söz verdi.

İran daha önce suçlanacağı yönündeki önerileri reddetmişti.

“Bu trajedi asla gerçekleşmemeliydi ve bu olağanüstü zor zamanlarda tam desteğime sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorum … bize sizin için adalet ve hesap verebilirlik sağlamak için bir amaç veriyorsunuz,” dedi Bay Trudeau, bir üniversite spor salonunda 2.300 kişilik bir kalabalığa hitap ediyor.

“Cevaplar gelene kadar dinlenmeyeceğiz.”

Sayın Trudeau İran liderlerine karşı hükümet karşıtı protestolar ikinci gün patlak olarak, Pazar günü anma katıldı.

İran’ın “istemeden” Boeing uçağını füzelerle vurduğunu kabul etmesi, yurtiçinde ve yurtdışında öfkeye neden oldu.

Tahran ve diğer şehirlerdeki protestolarda, göz yaşartıcı gaz ateşleyen güvenlik güçleriyle çatışmaların liderliğine ve raporlarına karşı tezahüratlar vardı.

Ukrayna’nın başkenti kiev’e giden uçak, İran’ın Irak’taki ABD kuvvetlerini barındıran iki hava üssüne füze fırlatmasından kısa bir süre sonra geçen Çarşamba günü Tahran yakınlarında vuruldu.

İran havza anı ile karşı karşıya
Uçuş PS752 hakkında bildiklerimiz
Bu grevler, ABD’nin 3 Ocak’ta Bağdat’ta bir drone grevinde kıdemli İran Komutanı Kassem Süleymani’yi öldürmesine bir cevaptı.

Uçakta Ukrayna, İngiltere, Afganistan ve İsveç’ten düzinelerce İranlı ve Kanadalı vatandaş öldü.

İran, Kanada, Ukrayna ve boeing’i felaketle ilgili bir soruşturmaya katılmaya davet etti. İran, sorumluların sorumlu tutulacağını ve yargılanacağını söylüyor.

Olay yerinde: Kanada yas tutuyor
BBC’nin Jessica Murphy, Edmonton, Alberta

Pedram Musavi ve Mojgan Daneshmand, paylaşılan bir şakaya gülerek yakalanmış gibi görünen geniş gülümsemelerle ekrana yansıtılan fotoğraftan baktılar.

“Tatlı çift” muhtemelen vardı.

Onların iki kızı ile birlikte, Daria, 14, ve Dorina, 9, onlar kahkaha onların çabukluk için hatırlandı, onların cömertlik, hayatın tam kucaklama.

Dört kişilik aile, Kanadalı Edmonton kentinden gelen 13 uçuş ps752 kurbanları arasındaydı.

Pazar günü bir üniversite spor salonuna giren yaklaşık 2.300 kişiden oluşan bir kalabalık, kaybedilen aileye, yakın arkadaşlarına, meslektaşlarına, sınıf arkadaşlarına saygı göstermek için – ölümleri pek çok yaşamda bir delik bıraktı.

Başbakan Trudeau, kalabalığa üzüntülerinde “tüm ülkeniz sizinle birlikte” olduğunu söyledi.

Pedram’ın bir arkadaşı, eski öğrencisi Hossein Saghlatoon tarafından okunan bir mektupla, kaybın “katlanmak için çok fazla” olduğunu söyledi.

Pedram ve ailesi ile daha unutulmaz anları dört gözle bekliyordu, “ama ne yazık ki, kaderin zalim elinin başka planları vardı”diye yazdı.

Pazar günkü Tahran protestolarında ne oldu?
Cumartesi günü hükümet karşıtı bir protesto dalgasının ardından, göstericiler büyük bir güvenlik gücü konuşlandırmasına rağmen sokaklara geri döndü.

Çevik kuvvet polisi, motosikletlerde elit devrimci Muhafız üyeleri ve sivil güvenlik görevlileri yürürlükte kaldı.

Devrimci Muhafızlar – ne yapıyorlar?
İran’ın tek kadın Olimpiyat Madalyası kusurları
Devlet propagandasını reddeden sembolik bir eylemde, video, Tahran’daki Shahid Beheshti Üniversitesi’nde ABD ve İsrail bayrakları üzerinde yürümemeye özen gösteren öğrencilere gösterdi.

Bazı sosyal medya kliplerinde protestocular hükümet karşıtı sloganlar atarak duyulabilir: “düşmanımızın Amerika olduğunu, düşmanımızın burada olduğunu yalan söylüyorlar.”Protestocuların çoğu kadın.

Uluslararası tepki ne oldu?
ABD Başkanı Donald Trump Pazar günü yaptığı açıklamada, İran’ın hükümet karşıtı protestocuları hedef almaması gerektiği yönündeki uyarılarını yineleyerek, ” dünya izliyor. Daha da önemlisi, ABD izliyor”.

Daha sonraki bir tweet olarak, Bay Trump İran müzakere istiyorsa o “daha az umurumda değil” dedi, o olacak ekleyerek”tamamen onlara kalmış ama, hiçbir nükleer silah”.

Bu arada İngiltere, İngiltere Büyükelçisinin Tahran’daki tutuklanmasını “uluslararası hukukun apaçık ihlali”olarak kınadı.

Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Rob Macaire’in Cumartesi günü, bazıları İngiliz olan kaza kurbanlarına saygı gösterdiği bir nöbete katıldıktan sonra gözaltına alındığını söyledi.

İngiltere, büyükelçinin Tahran’daki tutuklanmasını kınadı
Bay Macaire bazı insanlar ilahi başladı ve gösteri hiçbir rol oynamıştı o nöbeti terk söyledi.

Dışişleri Bakanlığı web sitesinde, İran Pazar günü büyükelçiyi “yasadışı bir mitinge katılma alışılmamış davranışlarından” şikayet etmeye çağırdı.

İranlı protestocular Pazar günü İngiltere Büyükelçiliği önünde bir İngiltere bayrağı yaktı.

İran kabulü nasıl ortaya çıktı?


Üç gün boyunca İran, füzelerinin uçağı düşürdüğünü ve bir sözcünün Batılı ulusları “yalan söylemekle ve psikolojik savaşla uğraşmakla” suçladığını yalanladı.

Ancak Cumartesi sabahı, devlet televizyonunda okunan bir açıklama, uçağın düşürüldüğünü kabul etti.

Devrimci Muhafızların havacılık Komutanı Brig-Gen Amir Ali Hajizadeh, bir füze operatörünün bağımsız ve tek başına hareket ettiğini ve uçağı bir “seyir füzesi”için karıştırdığını söyledi.

Ayrıca, Çarşamba günü olanları yetkililere bildirdiğini ve İran’ın neden bu kadar uzun süredir katılımını reddettiğine dair soruları gündeme getirdiğini söyledi.

Hem Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodomyr Zelensky hem de Justin Trudeau İran’dan hesap verebilirlik talep ettiler.

Uçak kazası kurbanları ‘bizim en iyilerimizdi’
Uçakta neden bu kadar çok Kanadalı vardı?
Bay Trudeau Cumartesi günü “böyle korkunç bir trajedi meydana olabilirdi nasıl tam netlik”ile tam bir soruşturma olması gerektiğini söyledi.