İran satranç ref Shohreh bayat tesettür satır üzerinde eve dönen korkular

İran satranç ref Shohreh bayat tesettür satır üzerinde eve dönen korkular

32 yaşındaki İranlı Şohreh Bayat için, kadınlar Dünya Satranç Şampiyonası’nın kariyer vurgusu olması gerekiyordu.

Etkinliğin baş hakemi olarak ilk kez – üst düzey bir rol.

Ancak bu başarı, Şanghay’daki oyunda çekilen bir fotoğrafın dolaşımından sonra, Bayan Bayat’ı başörtüsü olmadan, ülkesinin görev yaptığı gibi göstermesinden sonra tartışmalara yol açtı.

Şimdi, kadınların sıkı İslami kıyafet kurallarını ihlal ettiği için tutuklanabileceği İran’a dönmek için güvensiz hissediyor.

“Cep telefonumu açtım ve resmimin her yerde olduğunu gördüm [İran medyasında]. Başörtüsü takmadığımı ve başörtüsüne karşı protesto etmek istediğimi iddia ediyorlardı ” dedi.

Aslında, kuralla aynı fikirde olmamasına rağmen, her zaman uluslararası turnuvalarda olduğu gibi başını örttüğünü söylüyor.

‘Kadınların seçme hakkı olmalı’
“İnançlarıma aykırı. İnsanlar giyinmek istedikleri yolu seçme hakkına sahip olmalı, zorlanmamalı” diye açıkladı, Doğu Rusya’daki Vladivostok’tan konuştu ve şimdi dünya Şampiyonasının ikinci ayağına hakemlik yapıyor.

Bayan Bayat, İran’ın satranç Federasyonunun, bir özür ve İran’ın kıyafet kurallarının savunulması anlamına gelen yaygaraya yanıt olarak “bir şeyler yazması” talimatı verdiğini söyledi.

Reddetti.

Satranç oyuncusu başörtüsü kuralı üzerinden İran turnuvasından çıkıyor
İslami başörtüsü: İran’ın tanıtım videosu görüşü böler
Şimdi ailesine dönmenin çok riskli olduğunu söylüyor.

“Başörtüsü nedeniyle İran’da cezaevinde birçok insan var. Çok ciddi bir konu. Belki de bana bir örnek vermek isterlerdi,” diye açıklıyor, reaksiyonu çevrimiçi gördüğünde “tamamen panikledi” diye ekliyor.

Uluslararası Satranç Federasyonu (Fıde), MS Bayat’ın kurallarından hiçbirini ihlal etmediği için durum hakkında resmi olarak yorum yapmadı. Ama İngiliz grandmaster ve şimdi Fıde Başkan Yardımcısı Nigel kısa baş hakem öven bir fotoğraf tweet yaptı.