Kategoriler
Son Dakika

İMF : Küresel ekonomi risk altında

İMF : Küresel ekonomi risk altında

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonominin Ticaret anlaşmazlıklarındaki artış nedeniyle Nenet’i yavaşlatan Karşıya senkronizasyonuyla karşı karşıya olduğunu söyledi.
IMF Başkanı Kristalina Georgieva, ilk değerlendirmesini 1 Ekim’de IMF temsilcisi olarak göreve başladıktan sonra IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantısı’ndan önce Washington’da yaptı.

IMF’nin yeni başkanı, ticaret anlaşmazlıklarının dünya ekonomisine etkisi hakkında bir konuşmada uyardı.
“2020’deki ticari anlaşmazlıklar birikebilir ve bu da 2020’de 700 milyar dolarlık bir düşüşe veya gayri safi milli hasılanın% 0,8 oranında kaybedilmesine yol açabilir. Bu kabaca İsviçre ekonomisinin büyüklüğüdür.”

Georgieva, dünya ekonomisinin yaklaşık% 90’ının bu yıl büyümesini yavaşlamasının beklendiğini ve ticaret çatışmaları arttıkça dünya ekonomisinin “yavaş senkronizasyon” ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Georgieva konuşmasında dünyada artan sayıda özel sektör borcundan bahsetti. Bu finansal kriz zamanında olduğundan daha yüksektir. ”

Sürdürülebilir Küresel Ticaret İçin İşbirliği Çağrısı

Birçok gelişmiş ülkede, birçok küçük ekonomi ani sermaye çıkışlarına maruz kalmıştır; çünkü faiz oranları çok düşük ya da negatif merkez bankaları. Georgieva’nın düşük faiz oranları, düşük faiz oranları ve gelişmekte olan piyasaların daha yüksek getiri elde etmeleri için yer sağlayamamıştır.

Georgieva, ülkelerin fikri mülkiyet hakları ve teknoloji transferi gibi yasal ticaret konularını görüşmeleri gerektiğini ve dünya ticaretinin sürdürülebilirliğini arttırmak için onlarla birlikte çalışmalarını istedi.

IMF Yürütme Komitesi 25 Eylül’de Bulgaristan’dan Kristalina Georgieva’nın IMF başkanlığına seçildiğini açıkladı. Georgieva 1 Ekim’de göreve başladı.