Gerçeğin Peşinde fragman, Gerçeğin Peşinde sinema, filmi, imdb puanı kaç, izleyici yorumları, senaryosu, filmin konusu, angel of mine cinema

Summary and Details


In pursuit of the truth, it tells the story of a woman who is depressed after losing her daughter and who thinks that another woman’s child is her own. Lizzie is a woman in divorce with her husband. The young woman devotes her life to her work and to her 11-year-old son Thomas. However, by coincidence, 7-year-old Lola, whom she meets, causes the young woman to travel back into the past. Lizzie hasn’t come out of the horror of her years ago. Lizzie, who lost her child due to the fire that broke out years ago at the birth of her daughter, sees Lola in front of her and thinks it is her daughter. Lizzie begins to get close to the little girl’s mother in order to be close to Lola and after a while she becomes inseparable from their surroundings. Lizzie’s relatives who are worried about this attitude, trying to prevent him, but no one can not succeed. Lizzie, who has become obsessed with her family and her son due to her obsession, continues to claim that she is Lola’s daughter.

In Kim Farrant’s film, Noomi Rapace portrays the woman who is accused of stealing the child, while Yvonne Strahovski revives the woman who starts to lose her mind.

Özet ve Detaylar
Gerçeğin peşinde, kızını kaybettikten sonra depresyona giren ve başka bir kadının çocuğunun kendisinin olduğunu düşünen bir kadının hikayesini anlatıyor. Lizzie, kocasıyla boşanmış bir kadın. Genç kadın hayatını işine ve 11 yaşındaki oğlu Thomas’a adamıştır. Ancak tesadüfen, tanıştığı 7 yaşındaki Lola, genç kadının geçmişe seyahat etmesine neden oluyor. Lizzie yıllar önce dehşetinden çıkmadı. Yıllar önce kızının doğumunda çıkan yangın nedeniyle çocuğunu kaybeden Lizzie, Lola’yı önünde görüyor ve onun kızı olduğunu düşünüyor. Lizzie, Lola’ya yakın olmak için küçük kızın annesine yaklaşmaya başlar ve bir süre sonra çevrelerinden ayrılmaz hale gelir. Lizzie’nin yakınları bu tutumu önemsiyor, onu önlemeye çalışıyor, ama kimse başaramıyor. Takıntısı nedeniyle ailesi ve oğluyla takıntılı hale gelen Lizzie, Lola’nın kızı olduğunu iddia etmeye devam ediyor.

Kim Farrant’ın filminde, Noomi Rapace çocuğu çalmakla suçlanan kadını canlandırırken, Yvonne Strahovski aklını yitirmeye başlayan kadını canlandırıyor.