Kategoriler
Son Dakika

EYT yasası Ne zaman Çıkacak, Mecliste son durum ne ?

EYT yasası Ne zaman Çıkacak, Mecliste son durum ne ?eyt, eyt yasası nedir, eyt yasasından kimler faydalanacak ( yayarlanacak, yararlanabilir ), emeklilikte yaşa takılanlar, eyt de son durum, son dakika eyt, eyt haberleri, eyt haberi

TBMM açılışında emekli olmayı bekleyen EYT mağdurları, Parlamentonun olumlu haberi için beklemeye başladı. Milyonlarca insan durumun onları etkileyeceğini düşünüyor. Cevap haberimizde.
8 Eylül 1999’da yürürlüğe giren 4447’de emeklilik süresi (erkekler için 25 yıl, kadınlar için 20 yıl) ve ikramiye ödemesi (5.000 gün), yaş (kadınlar için 58 ve erkekler için 60) gerekmektedir. tanıttı. 8 Eylül 1999 tarihine kadar, sigorta şirketleri yavaş yavaş yeni sigorta koşulları altında satın alındı.

PREMIUM VE SÜRE
Mahkumların değişmesine göre, 8 Eylül 1999’da, sigortalı olanlar – 15 yaşına kadar emeklilik yaşı olan insanlar. Sonuç olarak, emeklilik için üç koşul (sigorta, doğum izni ve yaş gereksinimi) birlikte başlatılmıştır. Emeklilik sigortasının emekliliğini ve 8 Eylül 1999’da sigortalı olan emeklilik yaşının kademeli olarak uzatılmasından dolayı primin sona ermesini bekleyenlere ilişkin EYT (emeklilik yaşı) yasası buradadır.

GÖZLER KOMİSYONDA 3 EAT ALACAKTIR
Emeklilik için gerekli olan prim günlerinin sayısı, yakın zamanda emeklilik yaşına ulaşmış olanları (EYT’li) beklemektedir. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, EYT Üyeliği ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politika Komitesi üyesidir. Vedat Bilgin’i atadı. Erken emeklilik yasasının parlamentoda görüşüleceğine dair net bir açıklama bulunmamakla birlikte, komisyon üç EYT önerisine odaklandı.

5 MİLYON 954 MİLYON İNSAN
Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun tarafından hazırlanan rapora göre; 2018 yılı sonu itibariyle, Türkiye’de emeklilik yaşı Takı sayısı 5 milyon 954 bin 225 kişi oldu. Bu rakamın, 1 Eylül 2019 itibariyle, aylık 50 bin kişiden emekli olmak üzere 5 milyon 404 bin 924 kişiye düşmesi bekleniyor. Bu kişilerin emekli aylığının ortalama maliyeti 1600 lira olup, yıllık 103,8 milyar liradır.

10 yıl
Ancak bugünkü rapora göre, eğer 5 milyon 404 kişi derhal kanunen emekli olamaz. Raporda, EYT üyelerinin emekliliğinin en az 10 yıla düşürüleceği ve emeklilerin sayısının 750 bin ve 1 milyon kişiye indirileceği belirtildi. Böylece, EYT’nin maliyetinin yılda 14,4 milyar lira olduğu tahmin ediliyor.