Kategoriler
Diğer

Devletten ev alana hibe 30 Bin TL ! Rekor başvuru var

Devletten ev alana hibe 30 Bin TL ! Rekor başvuru var. Devlet emlak sektörünü canlandırmak ve inşaat sektörünü ayakta tutabilmek adına böyle bir kampanya düzenledi.

İnşaat sektörünün piyasalara katkısı aslında 20 kat olarak açıklanıyor. Yani inşaat sektörüne yapılan 1 liralık yatırım ve harcama bütün piyasalarda 20 katlık bir işlem harcı yaratıyor ve altr sektörleri tetikliyor.

Devlet her yıl 100 bin konut yapılacak gibi bir açıklama yaptı.

Bu saçma sistem artık durmalı. Yani artık inşaat sektöüne dayalı 3. dünya geliştirme sistemleri ile bir yere varılamayacağı aşikar değil mi* Yani sen ülke olarak İthalatını yaptığın ürünlerin imalatını gerçekleştirme derdine düşmelisin.

Her yıl milyarlarca lira cep telefonu, bilgisayar ve otomobil gibi sektörlere ve hatta gariptir ki deterjan sektörüne bile katrilyonlarca para ithalata gidiyor.

Bu ürünlerin acil bir şekilde yerli üretilmesi gerekiyor. İnşaat ile büyüme dönemi bana kalırsa bitmiştir. Zaten emlak sektörü kriz içerisinde bu fazladan yapılacak konutlar emlak sektörünü daha da zora sokacak gibi görünüyor.

Neyse gelelim devletin ev alana hibe kampanyasına. Hibe ne kadar tam 30 000 tl.

Peki devletin verdiğin bu ev alımında hibe kampanyasından faydalanmak (yararlanmak ) için neler gerekiyor ? Şartlar neler ?

2019 yılının yarısında başlayan bu başvurularda talep rekor seviyelere ulaştı.

Bu sistem kura ile çalışıyor. Yani kura size çıkarsa ne ala.

Devletin bu hibe 5 yıl ve daha uzun vade içerisinde 135000 lira para biriktirene yaklaşık 30 lira hibe destek verilecek.

Yani bu sistem aslında düzenli olarak birikim yapmayı teşvik etmek maksatlı bir uygulama gibi duruyor.

Fakat diğer taraftan ise türk lirası ile birikim yapmak şart mı ? sorusu insanın aklına hemen takılıveriyor. Çünkü türk lirası ile yatırım yapmaya insanları teşvik etmek aslına o insanların emeklerini sömürüp bankalara peşkeş çekmek demektir.

Yani sen biriktireceksin her yıl o biriktirdiğin türk lirası değer kaybedecek alım gücünü yitirecek diğer taraftan senin biriktirdiğin paralar bankalara sermaye olacak.

Ne kadar akıllıca bu ev alana hibe olayı acaba ?

Yani 5 yılda 135000 biriktirmek için her neredeyse 2000 tl birikim yapmak gerekiyor.

Buda her ay 4 adet küçük altın alabilmek demektir.

Yani senede 50 adet küçük altın 5 yılda 250 adet küçük altın birikimi ederki.

Buda yaklaşık 250*.1,61: 400 gr küçük altın eder.

1 gram altının o dönemde en az 1000 tl olacağını düşünürsek 400 bin tl birikiminiz olur.

Yani devletin bu hesapları bence vatandaş için her hangi bir avantaj sağlamıyor aksine insanların emeklerini sömürmek demektir. Yani bankalara finans kaynağı yaratmak maksatlı bir proje bence avantajlı değil.