Delhi ayaklanmalar: Hindu-Müslüman çatışmalar 23 ölü ayrıldıktan sonra şehir gergin

Delhi ayaklanmalar: Hindu-Müslüman çatışmalar 23 ölü ayrıldıktan sonra şehir gergin

Delhi isyan üçüncü ardışık geceden sonra kenarında kalır, Müslüman evler ve dükkanlar raporları şiddet çetelerin tarafından hedef ediliyor.

Hint başkentinin on yıllardır gördüğü en ölümcül şiddette şimdiye kadar yirmi üç kişi öldürüldü.

Çatışmalar ilk ve tartışmalı vatandaşlık yasasına karşı protestocular arasında Pazar günü patlak verdi.

Ama o zamandan beri birçok Müslümanın saldırıya uğradığı raporlarıyla birlikte toplumsal imalar üstlendiler.

Sosyal medyadaki fotoğraflar, videolar ve hesaplar, son birkaç günün ürpertici bir görüntüsünü boyuyor – çoğunlukla Hindu çeteleri, gazeteciler de dahil olmak üzere silahsız erkekleri dövüyor; sopalarla, demir çubuklar ve sokaklarda dolaşan taşlarla erkek gruplarının; ve Hindular ve Müslümanlar karşı karşıya.

Bu alanlara erişim, şiddetin çoğunun gerçekleştiği Salı günü ciddi şekilde kısıtlandı. Şimdiye kadar yayınlanan isimlerle yargılamak, hem Müslümanlar hem de Hindular ölüler ve yaralılar arasındadır.

Şiddet hakkında dilekçeler duyan Delhi Yüksek Mahkemesi, “başka bir 1984” in “saatinde”olmasına izin veremeyeceğini söyledi. 1984’te, şehirdeki Anti-Sih ayaklanmalarında 3.000’den fazla Sihler öldürüldü.

Başbakan Narendra Modi, şiddetin patlak vermesinden üç gün sonra barış için çağrıda bulundu. O, durumu Gözden geçirdiğini ve polisin normalliği geri yüklemek için çalıştığını da sözlerine ekledi.

Muhalefet lideri Sonia Gandhi, şiddetin “sorumlusu” olduğunu söyleyerek İçişleri Bakanı Amit Şah’ın istifasını istedi.

Delhi baş Bakanı Arvind Kejriwal durumu “endişe verici” olarak nitelendirdi ve ordunun çağrılmasını istedi.

Neden Delhi şiddet Gujarat ayaklanmalar yankıları vardır
Delhi’nin korku gecesi içinde
Hindistan’ın yeni ‘Müslüman karşıtı’ Yasası açıkladı
Hindistan devleti tartışmalı vatandaşlık yasasını yürürlüğe koymaya başladı
Huzursuzluk, Kuzey-Doğu Delhi’de Maujpur, Mustafabad, Jaffrabad ve Shiv Vihar gibi Müslüman çoğunluklu mahalleler etrafında toplanıyor.

Bu bölgelerdeki sokaklar taşlarla çevrili ve cam kırılmış, kırık ve yanmış araçlar saçılmış ve yanan binalardan gelen duman kokusu havayı dolduruyor.

Şimdi ne oluyor?


Çarşamba günü yeni çatışmalar bildirilmese de, şehir kaynamaya devam ediyor.

BBC muhabirleri Mustafabad Müslüman sakinleri çanta ve eşyalarını demetleri ile evlerini terk gördü, daha fazla çatışmalar korkarak.

Guru TEG Bahadur Hastanesi’ndeki yetkililere göre, birçoğu kabul edilen bazı 189 kişi yaralandı.

Hastanedeki BBC muhabirleri, mermi yaraları da dahil olmak üzere her türlü yaralanmayı tedavi için çabaladıklarını söylediler. Hastanenin “bunalmış” göründüğünü ve yaralıların çoğunun “eve dönmek için çok korktuğunu” söylüyorlar.

Gazeteciler de dahil olmak üzere birçok kişi, dinlerini bilmek isteyen çetelerin tweet’lerini ve konuşmalarını yaptı. En az bir foto muhabiri, kimliğini kanıtlamak için pantolonunu çıkarması gerektiğini söyledi. Bu da genellikle sünnet gibi Müslümanları tanımlamak için geçmişte dini ayaklanmalar sırasında oldu.

‘Yanmış namaz minderleri ve yırtık bir Kur’an’
Faysal Mohammed, BBC Hintçe, Ashok Nagar

Yaklaşık bir düzine kişiden oluşan küçük bir kalabalık, şiddetten en kötü etkilenen alanlardan biri olan Ashok Nagar’daki tahrip edilmiş bir caminin dışında duruyor.

Yeşil ve beyaz binanın önü kavrulmuş. Bir Hint bayrağı ve yaygın sağcı Hindu grupları ile ilişkili bir safran bayrağı, minareler birinden uçuyor.

Kuran’dan yırtık sayfalar binanın dışında mayınları vardır. İki genç adam sayfaları toplayıp plastik bir torbaya koyuyorlar.

Bir adam sayfaları alıp mezarlığa gömeceğini söylüyor.

Binaya girerken, kafatası kapakları ve kısmen yanmış dua paspasları görüyorum.

Caminin bulunduğu alan Hindu mahallesidir, ancak sakinler, saygısızlığıyla hiçbir ilgisi olmadığını söylüyorlar.

“Yabancılar” I suçluyorlar, hedef alınmaktan korktukları için müdahale etmediklerini söylüyorlar.

Neden bu kadar çabuk ölümcül oldu?


Vatandaşlık yasasına karşı protestoculara karşı, yöneten Bharatiya Janata partisinden (BJP) bir lider olan Kapil Mishra tarafından yayınlanan bir tehditle başlamış gibi görünüyor.

Pazar günü, Jaffrabad’da bir miting düzenledi ve Twitter’dan insanlara bölgede toplanmasını istedi. Tweet’inde, Delhi polisine protesto sitelerini temizlemek için üç günü olduğunu söyledi ve bunu yapamazlarsa sonuçlarla ilgili uyarıda bulundu.

Çatışmaların ilk raporları o günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıktı.

Bazı Müslüman çoğunluklu ülkelerden yasadışı Müslüman olmayan göçmenlere AF veren Vatandaşlık değişiklik Yasası (CAA), Hindistan’ı keskin bir şekilde kutuplaştırdı.

Eleştirmenler, Müslümanlara karşı ayrımcılık yaptığını söylerken, hükümet bunu reddediyor ve sadece zulüm gören azınlıklara vatandaşlık sunduğunu söylüyor.

Ancak Müslüman kadınların önderliğinde olanlar da dahil olmak üzere büyük protestolara yol açtı. Bunlardan bazıları – Delhi’nin Shaheen Bagh’indeki gibi-sağ kanat vitriol’ün hedefi haline geldi.

Bay Mishra da dahil olmak üzere en az üç bjp lideri, nefret konuşmaları yoluyla şiddeti kışkırtmakla suçlanıyor – Delhi Yüksek Mahkemesi şu anda onlara karşı bir polis şikayeti kaydetmek için dilekçeler duyuyor.

Yetkililer ne yapıyor?


Etkilenen bölgelerde ağır polis varlığı var ve paramiliter birlikler de barışı korumak için konuşlandırıldı.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval NDTV haber kanalına verdiği demeçte,” yerde yeterli güç var ve kimsenin korkmasına gerek yok “dedi ve Delhi halkından”üniformalı adama” güvenmesini istedi.

Bay Doval, polisin saldırı altında olanlara yardım etmek için yeterince şey yapmadığı iddiasına yanıt verdi.

Etkilenen alanlar Loni sınırına yakın – Delhi, Uttar Pradesh Eyaleti ile paylaşıyor-şimdi mühürlendi. Bölgedeki okullar kapatıldı ve yıl sonu sınavları ertelendi.

Delhi polisi de az hazırlıklı ve sayıca az olmakla suçlanıyor. 50’den fazla polis de yaralandı ve en az biri – ratan Lal adında bir polis memuru-öldürüldü.

Polis sözcüsü Bayan Randhawa Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, durumun kontrol altında olduğunu ve” yeterli sayıda polis memuru ” konuşlandırıldığını söyledi. Paramiliter güçler de konuşlandırıldı.

Merkez kabinenin durumu gözden geçirmek için Çarşamba günü daha sonra bir araya gelmesi bekleniyor. Şehrin polis gücünden sorumlu olan İçişleri Bakanı Amit Şah, Salı gecesi yetkililer ve polislerle bir görüşme yaptı.

Huzursuzluğun zamanlaması, Başbakan Narendra Modi için ABD Başkanı Donald Trump’a son iki gün içinde Hindistan’a yaptığı ilk resmi ziyarette ev sahipliği yaptığı için bir utanç olarak görülüyor.

Şiddet tırmanırken, Bay Trump’ın ziyaretini gölgeledi ve ulusal ve küresel manşetlere çıkardı.