Kategoriler
Diğer

Coronavirus: Trump, Paskalya tarafından pandemiyi sarsacağımızı umuyor

Coronavirus: Trump, Paskalya tarafından pandemiyi sarsacağımızı umuyor

ABD Başkanı Donald Trump, New York Valisi, hastalığın “bir mermi treninden” daha hızlı yayıldığı alarmını duysa bile, ABD’nin coronavirüs’ü Paskalya tarafından sarsacağını umduğunu söyledi.

Başkan, önümüzdeki ayın başlarında ABD’yi yeniden açan bir Beyaz Saray haber brifinginin “güzel bir zaman çizelgesi”olacağını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü ABD pandeminin küresel merkez üssü haline gelebilir uyardı olarak onun iyimser sesi geldi.

ABD neredeyse 55.000 vaka ve yaklaşık 800 ölüm kaydetti.

Küresel olarak 420.000’den fazla vaka teyit edildi ve 19.000 ölüme yaklaştı.

Başkan Trump ne dedi?
Salı günü, Fox News’e, ülkenin 12 Nisan’da olan Paskalya tarafından normale dönebileceğini umduğunu söyledi.

Bir Cumhuriyetçi olan Bay Trump, “nispeten yakında açılacağız… Ülkenin açılmasını ve sadece Paskalya’ya gitmek için yetiştirilmesini çok isterim.”

Bir sonraki röportajda şunları ekledi: “Paskalya benim için çok özel bir gün… ve ülkemizin her yerinde kiliseler toplamış olacaksınız.”

Amerika alçakgönüllü – ama bir umut ışığı var
Yürüyüşe çıkabilir miyim? ‘Karantina-utanç’ önlemek için nasıl
Bay Trump da ülke iş için yeniden sürece “büyük bir durgunluk veya depresyon” acı olabilir uyardı.

Başkan şöyle dedi: “insanları kaybedeceksin. Binlerce kişi tarafından intihar edeceksin. Şeyler olacak. İstikrarsızlık yaşayacaksın.”

Daha sonra Beyaz Saray brifinginde konuşan Bay Trump, “tünelin sonunda ışığı görmeye” başladığını söyledi, ancak “kararımız sert gerçeklere ve verilere dayanacak” dedi.

Ülkenin bulaşıcı hastalıklar konusunda önde gelen uzmanı ve Beyaz Saray’ın coronavirüs görev gücünün bir üyesi olan Dr Anthony Fauci, aynı basın brifingine şunları söyledi: “hiç kimse ne olduğunu gördüğünüzde hiçbir şeyi tonlamak istemeyecektir.New York gibi bir yerde.”

New York’ta neler oluyor?


Salı sabahı 25.000’den fazla koronavirüs vakasıyla Empire state, tüm ABD enfeksiyonlarının yarısını oluşturdu.

Beyaz Saray coronavirus görev gücü’nden Dr Deborah Birx, Salı günü New York City metro bölgesinin ABD’deki tüm yeni vakaların %60’inin kaynağı olduğunu söyledi.

Bölgeyi terk eden herkese iki hafta boyunca kendi kendini karantinaya almasını tavsiye etti.

New York Valisi Andrew Cuomo, bir Demokrat, Salı günü başka bir basın toplantısında şunları söyledi: “[enfeksiyon] tahminci bana, ‘ ülke genelinde gelen bir yük trenine bakıyorduk.’

“Şimdi bir mermi trenine bakıyoruz.'”

O ekledi: “New York kömür madeninde Kanarya, New York Kaliforniya ve Illinois ne olacak New York’a oluyor, ilk oluyor, bu sadece bir zaman meselesidir.”

Vali, ABD Federal Acil durum yönetimi Ajansı acilen daha fazla sağlık malzemesi göndermedikçe New York’un hastane sisteminin yakında kırılma noktasına ulaşacağını söyledi.

Cuomo,” sadece 26,000 vantilatörleri gönderdiğiniz için ölecek olan 400 insanlarını seçtiniz ” dedi.

Vali, New York’ta şu anda 7.000 tıbbi vantilatöre sahip – hastaları nefes almak için kullanılan makineler – ancak 30.000’e ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Salı öğleden sonra Donald Trump, Fox News “sanal Belediye Binası” için yemyeşil Beyaz Saray gerekçesiyle oturdu ve iki haftadan fazla bir süre içinde Paskalya tarafından yeniden açılmayı umduğunu söyledi.

Fox ev sahibi,” büyük bir Amerikan dirilişi ” dedi.

Birkaç saat önce, Vali Cuomo Manhattan’daki Javits Center’da çok daha kasvetli bir basın toplantısı düzenledi. Üç yıl önce Hillary Clinton’ın talihsiz seçim gecesi partisine ev sahipliği yapan bina, şimdi derme çatma bir saha Hastanesi.

Başkan ve Vali-uzun bir geçmişi olan iki New Yorklu-devletin en ciddi vakaları tedavi etmek için vantilatör kıtlığı konusunda çatıştılar.

Bay Trump, Bay Cuomo’yu 2015’te daha fazla satın almadığı için komplo kuran bir Web sitesini gerekçe göstererek suçladı. Bay Cuomo, yönetimin acil durum yetkilerini daha fazla makine sipariş etmek için kullanması gerektiğini söyledi.

Son barınak yerinde emirlerin hafifletilmesi söz konusu olduğunda, Başkan değil Bay Cuomo gibi valiler son söz sahibi olacaklar.

Ancak anlaşmazlık varsa, Amerikan halkı neye inanacağını merak ederek bırakılabilir.

Neden Trump pandemik rağmen iş için bize açık istiyor

Mevcut ABD durumu nedir?


ABD, virüsün sosyal mesafeden yayılmasını yavaşlatmak için 15 günlük bir girişimin yarısından fazlasıdır.

Gönüllü kılavuzlar bir hükümet halk sağlığı Kurumu, Hastalık Kontrol ve Önleme merkezleri tarafından verildi.

Ancak Başkan kolaylaştırıcı kısıtlamalardan bahsederken, ülke çapında devlet ve yerel liderler enfeksiyonu içermek için kontrolleri hızla kilitliyorlar.

Salı günü, Wisconsin, Delaware, Massachusetts, New Mexico, Batı Virginia ve Indiana, evde kalma siparişleri sunarak, bu tür kilitleme altındaki ABD eyaletlerinin toplam sayısını 17’e getirdi.

Capitol Hill’deki milletvekilleri, en az $2 trilyon (£1.7 tn) toplamı olabilecek bir ekonomik teşvik paketi üzerinde bir anlaşmaya doğru inching.

Diğer geliş inmelerde:

New Jersey’li bir adam, Pazartesi günü yapılan bir tartışma sırasında bir Wegmans süpermarketinin çalışanına öksürdükten sonra teröristçe bir tehdit oluşturmakla suçlandı ve daha sonra koronavirüs olduğunu iddia etti. Vali Phil Murphy bir “knucklehead” olarak şüpheliyi tarif”
Missouri’deki 26 yaşındaki bir çocuk Pazartesi günü tutuklandı ve bu ayın başlarında bir Walmart Mağazasında deodorantları yalayan bir video yayınladıktan sonra terörist bir tehdit oluşturmakla suçlandı: “koronavirüsden kim korkuyor?”
Kentucky’deki bir birey, devletin valisine göre “koronavirüs Partisi” ne katıldıktan sonra pozitif çıktı: “kasıtlı olarak bir şeye gitmek ve kendinizi diğer insanları öldürebilecek bir şeye maruz bırakmak için çok duygusuz olmayın”
New Jersey’deki ABD göçmenlik yetkilileri tarafından gözaltına alınan 31 yaşındaki bir Meksika vatandaşı, ajansın gözaltındayken covid-19 için pozitif test eden ilk kişi oldu