Kategoriler
Diğer

Coronavirus: Çin dışındaki ilk ölüm Filipinler’de bildirildi

Coronavirus: Çin dışındaki ilk ölüm Filipinler’de bildirildi

Bir adam Çin dışında virüsün ilk teyit ölüm Filipinler’de koronavirüs öldü.

Hasta, virüsün ilk tespit edildiği Hubei eyaletindeki wuhan’dan 44 yaşında bir Çinli adamdı.

Dünya Sağlık Örgütü, Filipinler’e gelmeden önce enfekte olduğu ortaya çıktı.

Şimdiye kadar salgında 300’den fazla kişi öldü, Hubei’nin büyük çoğunluğu ve 14.000’den fazla kişi enfekte oldu.

İnsanlar koronavirüs’ten kurtulabilir mi? Ve diğer sorular
Karantina çağlar boyunca hastalıkla nasıl savaştı
SARS salgını öğrenilen dersler
ABD, Avustralya ve diğer ülkelerin giderek artan sayıda Çin’den yabancıların gelişini Men ve Karantina geçmesi kendi vatandaşlarını gerektiren var.

Bu ölüm hakkında ne biliyoruz?
Filipinler Sağlık Bakanlığı, adam geçen hafta virüs için pozitif test eden 38 yaşındaki Çinli bir kadınla Hong Kong üzerinden Wuhan’dan Filipinler’e gitti.

Yetkililer, başkent Manila’daki bir hastaneye yatırıldığını ve daha sonra şiddetli pnömoni geliştirdiğini söyledi.

Filipinler’e DSÖ temsilcisi Rabindra Abeyasinghe, insanları sakin olmaya çağırdı: “Bu, Çin dışındaki ilk bildirilen ölüm. Bununla birlikte, bunun yerel olarak edinilmiş bir durum olmadığını akılda tutmalıyız. Bu hasta bu salgının Merkez üssünden geldi.”

Yerel haber kuruluşu Rappler’e göre, sağlık Sekreteri Francisco Duque III, hastanın “istikrarlı ve iyileşme belirtileri gösterdiğini” söyledi, ancak durumu 24 saat boyunca hızla bozuldu.

“Şu anda hastalığı içeren ulusal ve uluslararası standartlara göre kalıntıların onurlu yönetimini sağlamak için Çin Büyükelçiliği ile çalışıyoruz,” Bay Duque adam yakılmış olacağını sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanlığı şimdi onlar karantinaya böylece adam ile aynı uçuşta olan insanlar izini çalışıyordu, dedi, erkek ve kadın ile temas halinde gelmiş olabilir diğer insanların yanı sıra, otel personeli gibi.

Adamın ölümü, Filipinler’in Çin’den gelen yabancı yolcuların gelişlerini derhal durduracağını duyurmasından kısa bir süre sonra doğrulandı.

Daha önce sadece salgının merkez üssü olan Hubei’den gelenleri kısıtlamıştı.

Çin’den son nedir?
Yetkililer, Cumartesi günü Hubei eyaletinde 45’in daha fazla ölüm kaydedildiğini ve ülkedeki ölü sayısını 304’e getirdiğini söyledi.

Ülke genelinde 2,590 yeni doğrulanmış enfeksiyonlar vardı. Devlet TV Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından aktarılan sözlerinde, Çin’deki toplam enfeksiyon sayısı şimdi 14,380’tir.

Hong Kong Üniversitesi tarafından yapılan tahminler, toplam vaka sayısının resmi rakamlardan çok daha yüksek olabileceğini gösteriyor. Uzmanlar, salgının Merkez üssünde bulunan Wuhan şehrinde 75.000’den fazla insanın enfekte olabileceğini söylüyor.

Devlet medyasında, Wuhan’ın doğusundaki altı milyon kişilik bir şehir olan Huanggang Belediye Başkanı, önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak olan davaların sayısının artacağı konusunda uyarıda bulundu. Wuhan dışına Seyahat yasaklandı önce kadar 700.000 kişi Wuhan şehre dönmüştü.

Huanggang şimdi sadece gıda ve diğer malzemeleri satın almak için her iki günde bir kez evden aile başına bir belirlenen kişi izin sakinleri üzerinde ciddi kısıtlamalar empoze etti, Çinli medya bildirdi.

Hubei yetkilileri ay Yeni Yıl uzattık 13 Şubat ve evlilik kayıtları kamu toplantılar vazgeçirmek için bir çaba askıya olacağını söyledi.

Bu arada Hong Kong’daki hastane çalışanları, bölgenin anakara Çin ile sınırı tamamen kapatılmadığı sürece Pazartesi günü greve gitmek için oy kullandı. Hong Kong hükümeti, WHO önerilerini sınırlarda tarama önlemlerini tanıtmak için gerekçe göstererek bunu reddetti.

Hangi ülkeler Çin’den gelenleri kısıtlıyor?
Yetkililer virüsün hızla yayılmasını kontrol etmek için çalışırken, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler Çin’den gelen insanlara sınırlarını kapattılar.

ABD ve Avustralya, yakın zamanda Çin’e giden tüm yabancı ziyaretçilere girişi reddedeceklerini söylediler; burada koronavirüsün 2019-nCov suşu ilk olarak Aralık ayında ortaya çıktı.

Yeni Zelanda, Rusya, Japonya, Pakistan ve İtalya da dahil olmak üzere diğer ülkeler de benzer Seyahat kısıtlamaları açıkladı.

Dünya çapında koronavirüs vakalarının sayısı, 2003 yılında iki düzineden fazla ülkeye yayılan benzer Sars salgınını aştı.

Ancak yeni virüsün ölüm oranı, yetkililerin ölümcül olmadığına inanmasına neden olan Sars’ninkinden çok daha düşük.

Küresel sağlık yetkilileri, Seyahat yasaklarına karşı tavsiyede bulundu.

DSÖ Başkanı Cuma günü yaptığı açıklamada,” Seyahat kısıtlamaları, bilgi paylaşımını, tıbbi tedarik zincirlerini ve zarar veren ekonomileri engelleyerek yarardan çok zarar verebilir ” dedi.

DSÖ, resmi sınır kapılarında tarama yapılmasını öneriyor. Bakan, sınırların kapatılmasının virüsün yayılmasını hızlandırabileceği ve gezginlerin gayri resmi olarak ülkelere girebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Çin, yabancı hükümetleri resmi tavsiyeleri görmezden gelmekle suçlayarak Seyahat kısıtlamaları dalgasını eleştirdi.