Kategoriler
Diğer

Bağımsız İskoçya AB’ye katılmak için’ empati ‘ Tusk diyor

Bağımsız İskoçya AB’ye katılmak için’ empati ‘ Tusk diyor

Eski Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brüksel’in Avrupa Birliği’ne katılan bağımsız bir İskoçya’ya karşı “empati” hissettiğini söyledi.

Nicola Sturgeon, bağımsız bir İskoçya’nın tam AB üyeliği isteyeceğini söyledi.

Bu olumlu üzerine baktı olurdu sorulduğunda, Bay Tusk dedi, “duygusal herkesin hevesli olacağını hiç şüphem yok”.

Diğer Avrupalı liderler AB bırakarak İngiltere’de üzüntü dile gibi geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB’nin Guy Verhofstadt “AB’nin tekrar bir parçası olmak isteyeceğiniz bir proje olduğundan emin olmak” için söz verirken “derinden üzgün”olduğunu söyledi.

Ancak Bay Tusk, bağımsız bir İskoçya’nın gelecekteki herhangi bir giriş teklifinin otomatik olarak kabul edilmeyeceği konusunda uyardı.

Bay Tusk’un yorumları selefi Herman Van Rompuy’un ardından geldi, geçen yıl BREXİT’İN AB tutumlarını İskoç bağımsızlığına değiştirdiğine inandığını söyledi.

İngiltere hükümeti, İskoç hükümetinin başka bir bağımsızlık referandumu çağrısı yapmasını veya AB’ye herhangi bir biçimde yeniden katılmasını desteklemiyor.

İngiltere, 23 yıl üyelikten sonra 00:47 GMT’DE Cuma günü Avrupa Birliği’ni resmen terk etti ve referandumda oy kullandıktan üç yıldan fazla bir süre sonra.

İskoçya tarafından AB’de kalan İngiltere lehine oy 62 %38 için 2016%.

‘Saygı tartışma’
Geçen yıl Kasım ayına kadar beş yıl boyunca Avrupa Konseyi Başkanı olarak görev yapan Bay Tusk, Andrew Marr Show’da yayınlanmak üzere bir BBC röportajında konuşuyordu.

Bağımsız bir İskoçya’nın AB’ye katılma ihtimali sorulduğunda, Polonyalı politikacı “çok künt bir şey söylemekten kendimi durdurmak istiyorum”dedi.

“Özellikle Brexit’ten sonra çok İskoç” hissettiğini söyledi.

Herman Van Rompuy brexit ‘İskoçya AB görünümünü değiştirdi’diyor
İskoçya AB’ye ‘geri bir yol aramak’ olur
Johnson, Mersin balığı ındyref2 talebini reddetti

Ancak “Birleşik Krallık’taki iç tartışmalara saygı duyması” gerektiğini ve müdahale etmenin onun rolü olmadığını ekledi.

Ancak, AB’de birliğe katılan bağımsız bir İskoçya’ya yönelik destek seviyesine basıldığında, şunları söyledi: “duygusal olarak, herkesin Brüksel’de ve daha genel olarak Avrupa’da coşkulu olacağından hiç şüphem yok.

“Bana duygularımızı sorarsanız, her zaman empati düşündüğüme tanık olacaksınız.”

Bay Tusk da “formaliteleri” ve Antlaşma anlaşmaları hala uyulması gerektiğini söyledi.

His comments come two days after the UK officially left the European Union, despite Scottish voters backing Remain by 62% to 38% in the EU referendum.

In a speech on Brexit day, Nicola Sturgeon said there was “real and profound sadness” felt by many Scots, also tinged with anger.

An independent Scotland would require the backing of all 27 EU members to join the trading bloc and there are a number of countries which have already applied and started accession negotiations.

The European Policy Centre think-tank, of which Mr Van Rompuy is president, last year published an analysis on independent Scottish membership of the EU.

It concluded that the EU should “engage positively” with Scotland in the event of independence, if there had been a properly constituted referendum.

But it said Scotland could not expect “special treatment” and that the Scottish government would have to accept all the obligations of membership, including agreeing in principle to join the euro.

Open letter

Meanwhile in an open letter to the British public, French President Mr Macron said he was thinking of the millions of Britons “who still feel deeply attached to the European Union”.

“You are leaving the European Union but you are not leaving Europe,” he said. “Nor are you becoming detached from France or the friendship of its people.

“The Channel has never managed to separate our destinies; Brexit will not do so, either.”