ABD-Çin anlaşmasında olmayan beş şey… ve neden

ABD-Çin anlaşmasında olmayan beş şey… ve neden

ABD ve Çin nihayet – neredeyse iki yıl süren düşmanlıklardan sonra – bir “birinci aşama” anlaşması imzaladı. Ancak sadece zor ilişkilerinin daha kolay yönlerini kapsar ve sadece bazı tarifeleri kaldırır.

En büyük engeller hala gelecek ve teorik olarak tüm tarifeleri kaldıracak ve hepimizin çıkarları olan küresel ekonomi için çok fazla ihtiyaç duyulan rahatlama sağlayacak ikinci bir aşama anlaşmasının önüne geçebilirdi.

Birinci aşama anlaşmasında olmayan şey, flashpoint’lerin ABD-Çin ilişkisinde nerede olduğunu ve müzakerelerin ikinci turunu neyin rayından çıkarabileceğini söyler.

Peki anlaşmaya ne girmedi?

 1. Endüstriyel sübvansiyonlar ve ‘Made in China 2025’
  Anlaşma, Pekin’in iddialı ‘Made in China 2025’ programına hitap etmiyor; bu program, Çinli şirketlerin gelişmekte olan teknolojilerde dünya standartlarında lider olmalarına yardımcı olmak için tasarlandı. Avrasya Grubu’ndan Paul Triolo, Çin’in devlete ait işletmelerine verdiği sübvansiyonları da ele almıyor.

Washington, “Made in China 2025” i teknolojideki üstünlüğüne doğrudan bir tehdit olarak görüyor ve Çinli şirketlerin sadece Amerikalılara yakalandığını söylüyor-bazen onları geride bırakıyorlar – çünkü Çin hükümetinden sübvansiyonlar şeklinde haksız ve büyük ölçüde yardım alıyorlar.

Bunlar, Trump yönetiminin Çin ile olan en zorlu meseleler arasındaydı, ancak Bay Triolo’nun “bulut hizmetleri, siber güvenlik ve veri yönetişim sorunları gibi sektörlerde pazar erişimi”ile birlikte, ikinci aşama sürecine itildiler.

Pekin, bu endüstrileri veya şirketleri haksız bir şekilde azaltmadığını savunuyor, ancak gerçek şu ki Çin Bu sektörlerde bu kadar kolay hakimiyet bırakmayacak.

 1. Huawei
  Ticaret anlaşması, ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin’in şirketin müzakerelerde “satranç parçası” olmadığını söyleyerek, ticaret Savaşının çapraz ateşinde yakalanan Çin Telekom devi Huawei üzerindeki baskıyı azaltmayacak.

Bu, hem Huawei’yi hem de Washington’un şirketin kaderini ABD ve Çin arasındaki ilişkiye nasıl bağladığı konusunda öfkeli olan Çin hükümetini hayal kırıklığına uğratacaktır.

ABD-Çin Ticaret Anlaşması: Kazananlar ve kaybedenler
ABD-grafiklerde Çin Ticaret Savaşı
ABD-Çin Ticaret savaşı için hızlı bir rehber
Çinli firma ABD-Çin teknoloji rekabetinin bir sembolü haline geldi ve Washington, Huawei’nin 5G teknoloji hizmetlerini kritik iletişim altyapısında kullanmamak için müttefiklerini – İngiltere de dahil olmak üzere – lobi yapıyor ve Pekin tarafından müşterileri gözetlemek için kullanılabileceğini iddia ediyor. Huawei bunu reddetti ve ABD-Çin ilişkisinin düzelmesi durumunda servetinin de olacağını umuyordu.

Analistler bunun pek olası olmadığını söylüyor.

Bu anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte, ulusal güvenlik ve ticaret arasında net bir ayrılık var ve Huawei ve diğer Çinli şirketler hala üzerlerinde baskının devam etmesini beklemeliler. Bu yüzden sadece Huawei’de değil, birkaç Çinli şirkette daha fazla Amerikan ihracat yasağı bekliyoruz ve ABD’nin yurtdışındaki Çin yatırımları üzerindeki incelemesini artırdı.

 1. Yabancı finansal hizmetler firmalarına erişim
  Anlaşma, finansal hizmetler firmaları için pazar erişimini açmaktan bahsederken, bazı analistler, eşit pazar erişimine sahip olduklarından emin olmak için yeterince ileri gitmediğini söylediler.

Çin, finansal hizmetler sektörünü açtığını ve yakın zamanda yabancı şirketlerin Çinli firmalarda daha büyük bir hisseye sahip olmasına izin verdiğini zaten halka açık bir şekilde söylemişti. Ancak Pekin bunu yaparak çok fazla vazgeçmiyor, çünkü Çin’in finansal hizmetler sektörü artık yerli dijital ödeme oyuncuları tarafından yönetiliyor. ABD ödeme firmaları Çin pazarına daha fazla pazar erişimine sahip olsalar bile, nasıl rekabet edebileceklerini görmek zor. Çin’in yerli ve yabancı firmalara eşit muamele etme taahhütlerini içtenlikle uygulayıp uygulamadığı da Trump yönetimi tarafından yakından izlenecek ve bu da yakınlaşmanın raydan çıkabileceği potansiyel bir alan olabilir.

 1. Uygulama ve yorumlama
  Anlaşma, temelde Çin’i gerektiren bir anlaşmazlık çözme mekanizmasına sahiptir – bir şikayet yapıldıktan sonra – ABD ile istişarelere başlamak için, bunu çözmek için Pekin’deki onus ile.

Ancak anlaşmanın bıraktığı şey, “ABD’nin yaptırımı nasıl izleyeceği” diyor American Enterprise Institute’dan Derek Scissors. “Amerikan firmaları fikri mülkiyet hırsızlığını bildirmekten hoşlanmıyor “dedi,” ilk etapta ABD’nin bu konuda bilgi toplamak için kullandığı mekanizma nedir? Belgede bulunan her şey istişarelerdir.”

Anlaşma ayrıca, iki tarafın anlaşmanın bu önemli yönlerini nasıl yorumlayacağını da ortaya koyuyor.

Zaten farklılıklar belirtileri var. Çin Devlet medyası, anlaşmazlık çözme mekanizmasının ABD tarafından dikte edilmediğini öne sürdü – tamamen Washington’un mesajlaşmasına uygun değil.

Bu, bir anlaşma olmasına rağmen, Çin Hukuk blogundan Dan Harris’in belirttiği gibi Pekin’in bunu görmezden gelebileceğini gösterebilir.

“Sorun yasa değil” diyor. “Çin için bir şey önemli olduğunda-istediği en son teknoloji-o zaman bu yasaların hiç bir faydası yok.”

 1. Tarifelerde daha fazla indirim
  Anlaşma, hala yürürlükte olan tarifelerin ne zaman düşeceği konusunda kesin bir zaman çizelgesi içermiyor. Peterson Institute for International Economics araştırmalarına göre, her iki taraftaki ortalama tarifeler hala ticaret öncesi savaş seviyelerinden yaklaşık %20 arttı-anlaşmazlığın başlamasından altı kat daha yüksek. Bu, şirketler ve tüketiciler hala daha fazla ödeme yapıyor demektir.

Kuşkusuz, Trump idaresi yerde Çin sopa gibi tarifeleri tehdidi kayıp durumda Pekin’in vaatlerini tutmaz.

Ve Çin’in sert çizgi Komünist Parti ağız parçası küresel Times işaret olarak, bu risk her zaman var: “Çin-ABD stratejik ilişkiler açıkça azalmaktadır bir dönemde varılan bir ön ticaret anlaşması, gerçekten işe Can? Müzakereler devam ederken yeni çatışmalar veya daha fazla ilerleme ile değiştirilecek mi?”

Ticaret gerilimlerinin her iki tarafta da devam etme potansiyeli hala çok büyük bir olasılık.