Japonya Batmak üzere

Japonya batmak üzere, japonya ekonomisi battı, japon ekonomisi battı, japonya ne zaman batacak (batar ) japonya da ekonomik kriz

Büyük küresel ölçekteki beklentiler ekonomik krizin japonyadan başlayacağı ve oradan japonyanın iş ortaklarına amerikaya ve avrupaya sıçrayarak devam edeceği yönünde güçleniyor.

Bazı ekonomistlerin hesaplamalarına göre japonyanın tamamen çöküşü artık en son tarih olarak 2019 yılının haziran temmuz aylarına rast gelmesi yönünde daha sonrasında ise bu krizin eylük ekim aylarında amerikaya (abd) sıçraması beklenmekte. Amerikanın bu krizden çıkabilmek için öncelikle hızlı bir şekilde yüksek oranda faiz arttırması gerekecek. Yani abd eylül ekim gibi ve hatta daha erken önlem almak isterlerse haziran temmuz aylarında japonyanın büyük krize girmesiyle birlikte bir enflasyon yaşanacağını düşünüyorum.

Önümüzdeki yaz aylarından itibaren japonyanın batmasıyla birlikte abd kendi ekonomisini biraz daha ayakta tutabilmek için hızlıca yüzde 2 belkide %3 civarında faiz artışlarıyla toplamda %15 puanlara varacak fai,z oranlarına belkide %30 lara kadar faiz artışlarına sebep olacak bir kısır döngü içerisine girecek.

Bu faiz artışları ise avrupa gibi milli gelirinin 2 katı ve 3 katı dolar borcu olan zaten batmış (batak ) durumda olan ülkelerin dolar türünden borçları 3 katına 5 katına çıkacak ve bir çok avrupa ülkesi bankalarıyla birlikte batacaklar.

Gelişmekte olan ülkeler krizden nasıl etkilenecek

Gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunları paralarının değersiz oluşudur. Yani bir ülkenin parası değerli değilse zaten gelişmiş ülke kategorisinde yer almaz.

Parasının değeri olmayan ülkelerde sorun (ekonomik kriz) çok daha hızlı hissedilecek. Çünkü amerikada dolar türünden bir puanlık bir faiz arttışı gelişmekte olan ülkelerde %50 civarında bir enflasyona ve para değerinde kayba neden oluyor.

Eğer ki tahmin ettiğim gibi olursa japonyanın 2019 yılının yaz aylarında batması (iflas etmesi) durumunda abd hemen faiz< arttırımına giderek durumunu biraz daha korumaya (muhafaza etmeye ) çalışacaktır.

Hemen ardından almanyada hali hazırda batmış olan fakat henüz iflası açıklanmayan doçe bank ve commerzbank ise iflas ettiğini açıklamak zorunda kalacak. Çünkü şu anda almanya hükümetinin bu bankalara para vererek kurtaracağı söylentileri olsa da almanya hükümeti de amerikanın faiz arttırımı sonrasında varlık olarak artan borçlarını ödeyemecek ve bu iki bankanın batması kısa sürede dünya da bütün bankaların batmasına sebep olacaktır.

Böyle bir durumda bankalar çökerken devletlerde yok olup gidecekler. Sonrasında ise altın, gümüş ve kripto (sanal ) paralara geçiş dönemi başlayacak.

japonya battı
japonya

Bankalarda parası olanların fiziksel altın, gümüş yatırımı yapması mantıklı gibi görünürken diğer taraftan bitcoin, ripple, etherium gibi şifreli (coin ) sanal paralar artık sistemde kullanılmaya başlayacaktır. Çünkü enflasyon öyle bir hale gelecek ki insanlar parayı hemen sanal paraya ve kıymetli metallere yatıracaklar.

Japonyanın batacak olması söylentileri ise bir dedikodudan (söylentiden) ibaret değil. Japonyanın milli gelirine oranla borcu 3 kata dayanmış durumda . Yani yunanistan batarken borcu milli gelirine oranı 1.7 kat durumundaydı. Fakat japonya bu durumu neredeyse 2 kere aşmöış durumda yani japonya yunanistana göre 2 defa batmış durumda. Fakat japonlar devamlı para barasak bu güne kadar gelebildiler ve artık bu işinde sonuna geldiler.

Amerika 1 puan faiz arttırımı yaparsa japonya batacak duruma geldi. Bu nedenle abd merkez bankası fed faiz arttırımı yapmayacağını ocak ayında söyledi. Çünkü japonyanın batması demek domino taşının devrilip artık oyunun ve bir piyasanın çökmesi demek. Bu piyasa sadece japon ekonomik piyasası değil bütün dünya ekonomi ve para piyasası dır.