Ekonomik Kriz başladı mı

Ekonomik kriz, Dünya tarihinin en büyük ekonomik (para krizi) başladı ve bundan sonra ki dönemde artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Dünyada büğtün dengeler değişecek zenginler fakirleşecek fakir ülkeler zenginleşecek.

Dünyanın ekseni avrupadan asya ya doğru kaymaya başladı.

Avrupa çökecek mi ? avrupa çöküyor mu diye soranlar varsa avrupa ülkeleri zaten çöktüler ve hatta tamamı batmış durumda.

Yani şu anda avrupada batmamış ülke yok. Borçlarını çeviremez durumdalar. Yani daha dolar fed tarafından geri çapırılmadı. Fed faiz arttırımı yapıp doları geri çağırdığında bütün borçlu ülkeler birer birer büyük bir enflasyon sarmalının içerisine girecekler.

Büyük ekonomik kriz (ekonomik tufan, para krizi) fed in dolar faiz oranlarını arttırmasıyla birlikte tetiklecek ve her faiz arttırımında etkisi bir öncekinin iki katı yada 3 katı enflasyon olarak ülkelere geri dönüş yapacak.

Büyük ekonomik kriz esnasında ilk batacak ülkeler hangileri, ekonomik krizden en çok etkilecek ülkeler hangileri, türkiye ekonomik krizden nasıl etkilenir (nasıl etkilenecek )

büyük ekonomik krizden karlı (kazançlı ) çıkacak ülkeler hangileri yada önümüzdeki 3 -4 yıllık ekonomik kriz döneminde hangi ülkeler en az etkilenecek , yada etkilenmeyecek.

ekonomik kriz nasıl başlayacak, Ekonomik krizin başladığını nasıl anlarız ?

Ekonomik krizin başlangıç aşaması fed in faiz arttırımı ve ingilterenin avrupa bilgiğinden brexit yani çıkış yaptığı gün başlayacak.

bu olaylar doların değerinin artmasına neden olurken dolar ile borçlanmış bütün ülkelerin borçları mal varlıkları ile kıyaslandığında katlanarak artmış olacak.

İşte bu krizden en çok etkilenecek ülkeler

ilk etkilenecek ve batacak olan ülke Lüksemburg , hollanda ve irlanda olacak. Bu ülkeler doların kıymet kazanması ile birlikte hemen iflas edebilecek ülkeler. Aslında zaten bu ülkeler çoktan batmış yani iflas etmiş durumdalar. sonrasında ise

ekonomik krizden en çok etkilenecek ülkeler

ingiltere, italya, fransa, ispanya, portekiz, ispanya, finlandiya, isviçre hatta bu ülkelerden isviçre ve ispanyada batmış durumdalar.

İşte doların faiz arttırımı ile değer kazanması sonucu hemen avrupada batan ülkeler domino taşı gibi diğer ülkelerinde batmasına neden olacaklar.bu nedenle ingiltere bu domino etkisinden kendisini kurtarmak istiyor çin ile iyi ilişkiler kurarsa belki bu krizden az zarar ile kurtulabilir.

ingiltere avrupa birliğinden ne zaman ayrılacak yani brexit ne zaman olacak diye sorarsanız ilginç bir tesadüf 31 mart yani seçim yapılacak gün. Tesadüf o dur ki aynı gün fed faiz arttırımı açıklamasıda yapabilir.
hemen ertesi gün yaşanacak olan ekonomik yıkım dünya tarihinin görüp görebileceği en büyük krizi başlatacak fitili ateşleyecek.

Peki bu ekonomik krizden en az etkilenecek ülkeler hangileridir ?,

Şunu söylemeliyim ki bu ekonomik kriz bütün avrupayı yıkacak ülkeler çökecek Avrupada açlık ve kıtlık başlayacak.

Tabii bu durum sadece avrupanın değil sırasıyla avrupa ile ticareti olan ülkeleride vuracak.

Türkiye normal şartlarda bir çok ülkeye göre çok daha iyi durumda diyebilirim. Türkiye o dönemlerde benzin ve doğalgaz çıkartabilirse az zararla bu ekonomik krizden çıkmamız mümkün. Aksi taktirde avrupa ile olan ticari ilişkilerimiz gön önüne alınırsa bizim ülkemizde büyük sorunlar yaşayabilir.

Peki çin ve abd gibi ülkeler ne yapacak krizden nasıl etkilenecekler ?

Çin şu anda dünya da ekonomisi en sağlam ülkedir diyebilirim. Fakat çin in ekonomisi küçülecekti

r. Çünkü çin bütün dünyaya ürettiklerini satarak geçinen bir ülke. Bu nedenle çin bu krizden ekonomik küçülmeler ile en az etkilenecek ülkelerden birisi

Abd İse eminim ki türkiye kadar bu kriz sürecinden etkilenecek.

Avusturalya , güney kore ve meksika ekonomik krizden en az etkilenecek ülkeler diyebiliriz. fakat bu ülkelerin ekonomileri küçülecek .

Yani bu ülkeler batmayacaklar yıkılmayacaklar fakat bu ülkelerde de enflasyon olacak.

Batacak, yıkılacak dediğimiz üşlkelerde enflasyon yüzde 1000 lere on binlere çıkarken bu ekonomisi sağlam ülkelerde enflasyon oranları yüzde 100 belki yüzde 200 leri görebilir. Fakat bu ülkelerde batış yok oluş söz konusu değil. Belki bölünmeler olabilir.

Orta doğudaki bütün ülkeler batacak, zaten batmış durumdalar aslında türkiyenin ekonomisi güçlü görünsede ticaret yaptığı partlerler ortadoğu ve avrupa kökenli olduğundan büyük bir yıkım olabilir.

Yani mal sattığımız ülkeler batarsa bizde ayakta kalamayız. Bu nedenle ülkemizin ayakta kalabilmesi için petrol ve doğalgaz rezervlerini bir an evvel çıkartmaya başlaması ve dışarıya olan bağımlılıktan kendisni kurtarması şart. Eğer bu şekilde bir kaynak bulursak ekonomik krizden parçalanmadan çıkmamız olası.

.

,