istihare yapmak

. istihare yapmak, istihare nedir, istihare yapmak nedir, nasıl istihare yapılır, istihare çeşitleri, en kolay istihare hangisi, istihare tavsiyesi

istihareden  bahsetmek istiyorum aslında bundan bahsederken hemen Hemen herkesin bildiği şeylerin yanında istiharede başka bilinmeyen özelliklerini konunun akışı içerisinde sizlere aktarmak istiyorum.

İstihare nedir ?

istihare işin içinden çıkamadığımız bir konuda vereceğiniz hangi kararın bizim hayrımıza olacak hususunun Allah’a danışmak tır ,

onun öldüğüne göre hareket etmektir istihare bizim zahiri emarelerini zahiri şartlarına özelliklerine bakarak karar veremediğimiz yetersiz kaldığımız noktalarda bize Cenabı Hakk’ın açtığı bir kapı verdiği rahmani bir işarettir her işimizde istihare yapacağız diye bir kaide yok.

fakat insan hata yapmaya Müsait bir canlıdır bazen bir konu hakkında birileriyle istişare Hak Teala ile de istihare yapmadan Ani kararlar veririz ve Bazen bu kararların sonucunda da üzülürüz istihare her açıdan en hayırlı olandır.

Sevgili dostlar emareler belli ise daha doğrusu şart ve durumlar biliniyorsa yani Meşru bir niye ise istihare yapabiliriz istihare şartları zevahiri itibariyle meşruiyet de makbuliyet de hayır da denk gibi görünen ama şerrinden düşüp edilen bu 26 likten birini seçme noktasında önümüze açılmış rahmani bir penceredir.

bu Ümmeti Muhammede mahsus bir imkan bir ayrıcalıktır;

niyet edilen işin sonunun Hayır mı yoksa şer mi olduğuna dair hak teâlâ’nın Gaybana yapılan Meşru bir müracaat tır hayırlı olanın ne olduğunu kalbimize ilham etmesini istemektir bilinen birçok istihare uygulamaları var Bunları siz de biliyorsunuz ,

                      fakat bazen uygulamada yapılan yanlışlıklar ya da kalben yapılmayan müracaata karşı duyulan şüpheler sonucu ortaya çıkan karışık durumlar da söz konusu olabiliyor.  istihare rüyasının sonuçları hakkında yapılan yorumlarda ise sık sık ifade edilen rüya a renk görme yani yeşil ve Beyaz’ın hayra kırmızı ve Sarı’nın şerre yorulduğu tabirler istiharenin sonucu hakkında aradığımız Doğru cevabı bize vermemektedir.

bu renklere şartla alarak yapılan bir istihare sonunda Büyük olasılıkla yanlış kararlar verilmesine sebep olacaktır Öncelikle istihare sonucundan asla şüphe duymadan yapılması gerekir. Hak Teala sizin istihareye niyetiniz olduğunu bildiği gibi kalbinizdeki şüpheden de mutlaka haberdardır.

Kısacası istihare yapacağımız zaman

tam bir İnançla ve kalben hükmüne teslimiyet ne yapılması gerekir bir konuda hak teâlâya karşı istiharede bulunmak o zamana kadar farkında olmadığımız daha başka alternatifleri fark etmenize ve seçenekler arasında seçim yapmanıza da olanak sağlar.

Biz istihare yaparak Allah’tan Allah ben çıkamadım bu işin içinden en doğrusunu sen bilirsin söyle bu kız Luna bu işin sonu hayır mı şer mi diye sual ederken o sadece bunu cevaplamaktan kalmaz .

Sevgili dostlar ;

o bizi müracaatınızı zenginliğinden Gali ismine yaraşır kutuplarda bulunur Allah hiçbir inanan kulunun kalbini kırmaz sana istihare sonucunda kalbine ilham verir mesela der ki bu iş senin için hayırlı değil vazgeç sen bunu hissedersin;

biraz düşündükten sonra kalbindeki o iyi ama hak verir ya bu işi zaten olmaz şöyle böyle aklıma yatmadı de vazgeçersin ama seni münacatın bu noktada sonlanmaz ;

bak burasını iyi dinle istihare neymiş bir yandan sonrasında Allah sana öyle kapılar açar öyle fırsatlar karşına çıkarır ki biz Kullar çoğu zaman bunun Allah tarafından bir lütuf olduğunu istiharemizin hala hükmünün var olduğunu anlayamıyorsun.

O yüzden Sevgili dostlar ,

Allah’a istiharede bulunmak karşılığı bolca lütuflarla karşılanan bir nimettir bazen gözden kaçırdığımız başka bir şehrin Bela’nın Defi dir istihare Yani kısacası siz Allah’a ne şekilde bir istihare yaparsanız yapın sonu bereketli şifayı özellikler taşıyan ve bunları hayatımıza yansıtan bir girişim olacaktır .

Şimdi ben sıklıkla duyuyorum İnternette okuyorum ya İstihare Namazı kıldım işte dua ettim namaz kıldım olmadı .

Vallahi hiçbir şey kalbime ilham olmadı gibi yazılar okuyorum yanılıyorsunuz.  Emin olun ki yanılıyorsunuz olduğu da sen farkında değilsin sen yaratılışı itibariyle acelecisin .

Sen işine geleni duymak istediğini Allah’tan da duymak istediğin için istihare yapıyorsun.  Sen aslında karar vermişsin diyorsun ki Allah da kararıma destek olur de;

böyle bir istihare olmaz buna Elbette ki cevap gelmez 

ama Allah senin o istiharede bulunurken harcadın 3 , 5 nefeslik emeğini de karşılıksız bırakmayacak. ve hatta sana başka türlü cevap verir bir sebep yaratır karşına koyar sana der ki ;

bak sen Yanlış yoldasın sen onu görürsen de anlarsan ne ala Diğer taraftan ! toplumumuzda çok sık yapılan bir hatada ;  istihare konusunda çok sık yapılan bir hata da birinin bir başkasını diyeti için istiharede bulunmasıdır .

yani annenin çocuğu ile alakalı ya da kadının eşi ya da beyin hanımı .  için bir konu hakkında istiharede bulunmasıdır ki bu doğru değildir .

Her kişi kendisi ile ilgili olan hususta yine Kendisi bu istihare yapmalı buna başka birini vekil tayin etme beridir .  istihareye Ben de sıklıkta başvuruyorum ve faydalarını görüR.

Sevgili dostlar burada size özellikle tavsiye edeceğim 2 uygulamadan birincisi :

Abdulkadir Geylani hazretleri tarafından müminlere öğütlenen bir uygulama olacak

bu uygulamayı nasıl yapıyoruz yatsı namazından sonra 2 rekat istihare niyetine namaz kılıyor Sevgili dostlar sonrasında oturduğumuz yerden 10 istiğfar 10 kelime-i Tevhid ve 10 defa da Peygamberimiz Muhammed aleyhisselâma salavat getiriyoruz .

bunları ta ki ben de 100 defa ekranda gördüğünüz Bu duayı okuyoruz işte hepsi bundan ibaret bir niyetle yapıldığı zaman ilk gece ya da en çok 3 gece istihare .

bize Allah katından gelen rahmani bir cevabı Uyandıktan sonra kalbimize Hasıl olan bir ilham alıyorum bu noktada hemen şuna değinmek istiyorum .
bakın istihare Allah’a yapılan bir müracaat tır ve biz bu mülakata bir pazarlık karşılıklı bir alışveriş gözüyle bakan Hani hep şöyle derler

işte bu istihare namazını kıl 7 gün içinde sonucunu görürsün derler istiharede böyle bir gün sınırlaması yoktur.  Sevgili dostlar bazı zamanlar yapılan uygulamalar sonuçsuz kalır .  7 gün geçer 10 gün geçer dersin ki ya Allah bana cevap vermiyor.

istihare yapmak
istihare yapmak

işte bu noktada kaybedersin .

Biraz önce de söylediğim gibi eğer istihare yapacaksınız ! ya da ne konuda olursa olsun Allah’a bir dua ile müracaatta bulunacaksınız.  sakın acaba kabul olurmu ? işte acaba Allah bana niyetimin hayır mı şer mi olduğunu söyler mi ? diye şüpheye düşmeyin siniz bu şüpheler şeytanın verdiği vesveseler dir.

Allah bazı kullarını çok seven ve ettiği dua hoşuna gider yalvarış ve yakarışları canı gönülden bulur da daha çok etsin ister daha çok yalvarsın ister bu yüzden Sevgili dostlar,  istihare Deniz sonsuz kalıyorsa Bundan dolayı şüpheye düşmeyin Tam aksine değil ki Rabbim beni seviyor

Benim daha çok dua etmemi istiyor değil ve canı gönülden inanarak istihare yapmaya devam edin emin olun ki siz kazanacaksınız .

2. istihare uygulamamız ise;

abdestli olarak yatağımıza oturuyorum Peygamberimiz Muhammed Aleyhisselam’a 3 defa Salavat getirdikten sonra:

11 Fatiha 11 İhlas okuyup tekrar Peygamberimize 3 defa Salavat getiriyoruz .

okuduğumuz surelerin sevabını cümle evliya Enbiya ve rahmetli olmuş müminlerin ruhlarına Allah rızası için hediye ettikten sonra bakıp başlamıyoruz . hediye ediyoruz Allah’ın olan sureleri biz alıp da başkasına bağışlayan ister ancak okuyor Allah rızası için hediye edebiliriz.

hediye ettikten sonra başımız kıbleye gelecek şekilde yatıp Uyumamışsın daha münasip olur bu çok defa denenmiş ve sonuçlar alınmış , hayırlı güzel bir uygulamadır .

sevgili dost Star sonucunu kestiremediğimiz . Emin olamadığınız konularda mesela ev alırken Araba alırken bir işe girerken ya da bir nişanlılık evlilik döneminde

bu uygulamaları yaparak hakkın kaybından yardım alabilir, ve daha doğru kararlar verebilirsiniz.

istiharede Biz Rabbimize bir adım atarken O bize koşarak gelirim istihareyi Bana prim rahmetli hocam öğretmiş ve sevdirmişti zamanında bana bir gün istihare ile ilgili demişti ki istihare Bir kulun Rabbini olan testi diyetidir .

en doğrusunu Rabbini bileceğini idrak etmektir istihare imanın kuvvetlenmesi ne vesiledir demişti kaldı ki Peygamberimiz Muhammed Aleyhisselam da istihareye ölmüş ve ashabına tavsiye etmiştir . istihare yapan bir kuluna karşı Cenabı Hak Kerem olur ve hak olur Gaffur olur ve Rahman olur .

O yüzden istihare yapmak vereceğiniz kararlar da en hayırlı olanı sebebi ve sonucu yaratan hak teâlâ’nın kaybında arayın istihare bir tohumdur .<
sen onu Toprak Alsın o sana koskocaman bir çınar olur her bir dalında her bir yaprağında sana farklı bir nimet rahmet sular onunla kazalardan belalardan korunursun onunla bereketlenir hazırlanırsın onunla şifaya kavuşursun

istihare yapmak,

 istihare yapmak

istihare yapmak

istihare yapmak

istihare yapmak

istihare yapmak