Asgari ücret ne kadar olacak

Asgari ücret ne kadar olacak, asgari ücret pazarlıkları başladı, asgari ücret 2019 yılında ne kadar olur, asgari ücrete ne kadar zam yapılacak ? yapıldı ? asgari ücret ne kadar oldu ?

Asgari Ücret Pazarlığı başlamış olması ilk oturumunda bir şeyler konuşuldu tabi Detaylar önemli Asgari ücret ne kadar olacak ve bununla ilgili çalışmalar şimdiden itibaren Start almış durumda  ve detayları Ahmet Telli diyelim  asgari ücretle ilgili son gelişmeler neler

    işçi işveren ve hükümet yetkilileri İşte bu üç taraf masaya oturdu Ve bugün itibariyle resmen pazarlıklar başladı . Peki pazarlıklar ne için yaklaşık 7000000 çalışanı ilgilendiren 2019 yılındaki asgari ücreti belirlemek için işte asgari ücreti belirlemek için bugün itibariyle toplantılar başladık Turk-iş sendikası pazarlığa 2000 lirayı koyarak başladı.

işçi tarafının isteği net 2000 lira En az işverenler ise aynı fikirde değilim onları da geleceğiz ama ancak bugün itibariyle pazarlıkta rakamdan çok usule ilişkin de usule ilişkin konular konuşuldu neler yapıldı ? 

Asgari ücret ne kadar olacak

asgari ücret komisyonunun çalışma şekli tarihleri diğer toplantıların yapılacağı tarihleri belirlendi ve ikinci toplantının 13 Aralık’ta fizikte yapılmasına karar kılındı. 

Bugün itibarıyla Aslında dediğim gibi tarihler toplamda 4 toplantı yapılacak bu toplantıların tarih konuşuldu ve ikinci toplantının tarihi 13 Aralık olarak belirlendi .

toplantıda bir diğer önemli nokta ise toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu’ndan asgari ücretle geçinme maliyeti ile ilgili bilgi isteme de ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinden ve ekonomi ile ilgili bir rapor istendi.

bu veriler ışığında asgari ücret ile ilgili olarak verilen elde olacak ve bu verilere ilişkin bir pazarlık başlayacak ve kim masada kimler ne diyor işçi temsilcileri şu anda net 1603 lira olan asgari ücretin en az 2 bin lira olmasını istiyor işverenlerin ise fikirleri masaya koydu .

argümanlar çok başka onlar Ekim ayında yürürlükten Kalkan hükümetin asgari ücret için verdiği 100 liralık desteğin geri gelmesin istiyorlar . Ayrıca ve 2018 yıl sonu enflasyon beklentisi yerine 2019 yılı olan enflasyon beklentisi nin asgari ücreti belirlerken esas olarak alınması istiyorlar . 

asgari ücret
asgari ücret

Asgari ücret için pazarlık başladı

Burası oldukça önemli çünkü Hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı yeni ekonomi programında 2018 yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 20,8 asgari ücreti belirlerken bu oran dikkate alınırsa yeni asgari ücret 1936 lira olacak net olarak ancak işverenlerin istediği 2019 yılı enflasyon hedefi ise 15,9 olarak çıkıyor.

ve bu oran dikkate alınırsa da yeni asgari ücreti 1857 lira olması gündemde Yani yaklaşık 100 liralık bir aşağı tutar istiyor.   işverenler bugün toplantıda ilginç detaylar da vardı onlardan biriyim işçi tarafının masaya getirdiği bir isimdir 33 yıl sonra ilk kez işçi tarafında Bir işçide masaya oturduk şimdi Gülden görmez iki çocuklu bir anne Yalova Üniversitesi’nde özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyor .

41 yaşında lise mezunu bir anne Eşinden boşanmış kirada oturuyor bir çocuğu var listede üniforma alamadığı için maddi yetersizlikten dolayı lisede Okulu bırakmak zorunda kalmış işte bugün de toplantıda tüm ilgi onun üzerindeydi .

ve Haber kameramanı toplantı sonunda Önemli bir detay yakaladı.  hükümet yetkilisinden Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder ile bu iki ismin yanina toplantıdan çıktığını gördük ve o diyalog esnasında önemli Detay vardı çalışan kadın çalışan Gülden görmez bir kadın olarak sizde halimizi anlarsınız dedi.

Ve ondan bir noktada kendi içinde bulunduğu maddi Zorlu anlamasın istedi ve hükümet yetkilisi derken çalışmaları tutuşması da dikkat çekici oldukça önemli bir detaydır bir kadın dayanışması mesajı verildi.

      Peki neler olacak bundan sonra bizi neler bekliyor ? 

Şimdi komisyonun çalışma takvimi belirlendi sıkı bir pazarlık başlayacak 13 Aralık tatile bu pazarlık başlayacak .

işçi tarafı en az 2000 lira istiyor işveren tarafından ise beklentileri farklı Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik zorlukları işaret ediyorlar .

ve bu durumda hükümet desteği olan 100 liranın da ekim ayı itibariyle devreden çıkması ile maliyetlerinin arttığını söylüyorlar ancak işçi tarafı bu görüşe katılmıyor.

bugüne dair asgari ücretle ilgili yapılan tüm çalışmaların işverenlerin işine yaradı onların işini kolaylaştırdı söylüyorlar aslında ugün toplantıya aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlık yapmıştır .

Asgari Ücret

Sayın Bakan oldukça sakindi konuya hakim de taraflar müşteri olsun buradan herkesi memnun edecek bir sonuç çıkacak dedi ancak işveren ve işçi temsilcileri sözü aldığında .

Onlar biraz daha sert sözler kullandılar açıkçası herkes masada pazarlık yaparken kozlarını arttırmak istiyorlar.

bugün 13 aralığa gözler çevrilmiş durumda yaklaşık 7000000 kişinin gözü 13 aralığa çevrilmiş durumda Biz de orada olacağız tüm gelişmeleri takip edeceğiz.

yaklaşık 7000000 kişiyi ilgilendiren Asgari ücretin 2019 yılında ne kadar olacağını sıcağı sıcağına takip edeceğiz diyelim ve söz tekrar İstanbul’a bırakalım