Mars’ta yaşamak mümkün mü

Mars’ta yaşamak mümkün mü, mars yaşam için uygun mu , mars ın özellikleri nelerdir, mars hakkında geniş bilgi

Neler olacağını bilmediğimiz yıllardır süren geceli Gündüzlü bir çalışmanın son anları ile karşı karşıyayız ve işte görüyorsunuz yüzler gülmeye başlıyor Zira görevi başarıyla tamamlandı .

Mars’ta yaşamak mümkün mü

NASA’nın Tam 7 aydır yolda olan Mars’a gönderdiği araç insight Mars’ın yüzeyinde Nihayet işte böyle indi ve Az önceki gergin bekleyişi yerini de bir anda büyük bir coşku aldı bilim insanları böyle seviniyorlar dans edenler birbirlerini kutlayanlara görüyorsunuz .

NASA’nın yaklaşık 6 yıl sonra Mars’a gönderdiği inside out araç Tam 7 aydır yoldaydı daha önce Mars’a 2 araç gönderen NASA’nın yaptığı çalışmalar sadece yüzeyi ile kalmıştı NASA’nın daha önce Mars neymiş olan kuruyoruz.

TV opportunity uzay araçları gezegenin yüzeyini görünüyorlardı örnekler toplamıştı 3 yıl öncesinde Mars’ta su bulundu açıklanmıştır.  ve Son gönderilen insan adları açsa hiç hareket etmeyecek ve Mars’ın yüzeyini sondaj vurarak için inceleyecek ve altında Mars’ın altında ne olduğunu anlamaya çalışacak ve böylece de bir anlamda Mars’la Dünya arasındaki ilişkileri anlamlandıracak .

Martı neden önemli çünkü Mars’ın altında dünyanın olduğu gibi erimiş bir katman yok katılaşmış durumda bu yüzden Mart’ın Master yaşananlar bir anlamda dünyanın geleceğini de belirleyecek 8 yaşında Şimdi sizin nasıl oraya götürmek istiyorum.

bir Türk bilim insanı bizi bekliyor Umut Yıldız kendisiyle daha önce yine nasıl NASA’nın merkezinde Kaliforniya’da görüşmüştüm konuşmuştum Umut şu anda karşımda ve ben hemen zaman kaybetmeden kendisine sormak istiyorum .

Mars Yüzeyi

Umut Mars neden önemli nasıl bir gezegen dünyada nasıl bilgisi var Evet Kızıl Gezegen Mars Malum bu aralar çok popüler Mars Bize en yakın gezeceksin ama en önemli özelliği güneş sistemi içerisinde Eğer ki Başka bir gezegende yaşamak isteseydin yine de ilk rotamız bu gezegen olurdu diyebiliriz yani yine de abi böyle yaşamak derken öyle dünyadaki gibi rahat rahat yaşamaktan falan bahsetmiyoruz.

yani Ama burası güneşe dünyadan biraz daha uzak olduğundan çok daha soğuk bir ortamda karşılaşıyoruz ya ortalama sıcaklık olarak -60 dereceden falan bahsedebiliriz

Tabii Martin içerisinde biraz daha sıcak olan yerlerde vardır yani Örneğin Mars’ın ekvatorunda öyle yaz günü gittiğinizde artı 20 santigrat derece falan çıktığı zamanlar olabiliyor varsın atmosferin %90 6’sı karbondioksit Yani bizim dışarı attığımız bir kez aynı zamanda atmosfer kalınlığı Dünyanın atmosferinin yüzde biri yani böyle olunca yani çok ince bir atmosferi de sahip olduğundan dolayı Güneşten gelen işte Fırtınalar olabiliyor ya da işte

Samanyolu merkezinden gelen kozmik ışınlar olabiliyor bunlara karşı korunmasız kalmış oluyor yani buna şöyle bir örnek verebiliriz.

Mars ta yaşam koşulları

Yani eğer ki Mars yüzeyinde böyle bir gezmeye kalkıyorsanız Yani kısa bir süre içerisinde kanser olacağınızı Garanti verebilirim tabii her ne kadar bu kadar sert koşullardan bahsediyor olsak da yine de Güneş sisteminde yani Dünya dışında en uygun yerlerden birisi Burası diyebiliriz .

Çünkü diğer Örneğin gezegenlere baktığımızda ya da diğer ucu dikenli uydularına baktığımızda oradaki şartlar buradan çok daha kötü Umut Şimdi ara Açmazsa sorunsuz bir şekilde indi Sanırım onu oraya uğraştırdı orada ulaştıran dedin görevi bitti şimdi görev sırası kimde ne yapacak bu araç tam olarak Evet insight aracımız varsa indirildi .

iniş 6.30 dakika sürdü Ya aslında en büyük heyecan noktalarından birisi de bu nişanlıydı Çünkü dediğim gibi çok ince bir atmosferi var ve boyut olarak da Dünyanın yarısı kadar bir gezegen dolayısıyla da kütle çekirde dünyanın üçte biri oluyor .

Mars ta yaşamak mümkün mü

Yani şöyle karşılaştırırsak dünya Örneğin ayın Kütle çekimi dünyanın altıda biriydi yani Dolayısıyla aya giden işte astronotların oraya iniş ve kalkışlarını nazaran daha kolaydı ya da dünyaya Geri Gelen işte astronotları düşündüğümüzde ya okyanusa indiriliyor ya da şüphe çok ciddi bir yavaşlama sağlandığından dolayı işte şöyle indirilebiliyor ,

ama Mars’taki atmosfer çok ince olduğundan dolayı işte sürtünme çok daha düşük oluyor ve kütle çekim de düşük ama ay kadar düşük olmasından dolayı da ortalığı biraz daha zor oluyor ya o nedenle işte özel teknikler kullanılarak indirilmiş oldu.

ya önce paraşütle yavaşlatıldı Sonra işte yüzeye çok yaklaşınca da 12 tane Jet motoruyla iyice yavaşlatırlar işte düzeye indirilmiş oldu Ne iş yapacağına gelince ve güneş sistemimizdeki Güneş’e yakın ilk 4 gezegenin benzer karasal özellikleri var.

yani işte Merkür Venüs Dünya Marss işte kategori olarak bundan iç gezegenler yani karasal gezegenler sınıfına giriyor malum Bir de dış gezegenlerimiz var ya bunlar dişleri Jüpiter Satürn Uranüs ve Neptün Bunlar da dev gaz gezegenler sınıfına giriyor gaz gezegenlerin özelliğiydi karasal bir yüzey yok yani basacak bir yer yok ya oraya bir insan gitti herhangi bir şekilde bakacak herhangi bir yer yok .

Tamam ben de ama genel olarak yapılarında karasal bir yüzeyi var onun altında bir manto tabakası ve onun altında da büyük bir demir ve nikel çekirdek bulunuyor.

Mars Hakkında Bilgi

Tabii Biz bugüne kadar Sadece dünyanın iç yapısını biliyorduk ama işte İshak ile beraber de böyle de Mars’ın ve dolayısıyla dünya gibi olan karasal gezegenler iç yapılarındaki ortak noktaları bulabileceği Aslında bu 4 karasal gezegen dişli yüzey kabul bakımından birbirlerine benziyor olsa da yine de çok farklılıklar var, 

 Örneğin en basitinden işte boyutları çok farklı atmosferler çok farklı tabii biz de bu şekilde bu gezegenleri birbirlerinden ayıran sebebi anlamaya çalışacağım daha önce Marsta bir su bulunduğu söylenmişti şimdi ne aranıyor acaba ,

mars
mars

Umut Evet aslında Mars’ta her şey aranıyor Yani orayı dünyayı bildiğimiz kadar Öğrenmek istiyoruz Çünkü dediğim gibi insanın bir sonraki Durağım Marsu zaten bulundu yani kutuplarda buz halinde bulunduğu toprağın altında sıvı halde Hatta yeraltı Gölü şeklinde bile bulundu uvar ona bir sorunumuz yok

ama diğer sorularımı çok yani Örneğin İnsanlar oraya gidince insanlar nerelerde yaşayacak yani bahsettiğim gibi zararlı ışınlardan korunmak için en ideal yer yine yer altı da olacak .

Nasa marsı araştırıyor

Yer altında işte volkanların İşte bu ilk oluşum sıralarında işte lavların açtığı bazı delikler var yani belki İlk insanlarda deliklerin içerisinde yaşayacak yaşamak zorunda kalabilirler. 

Peki Marsa insanlar gidince orada ne yer ne içer işleri toprağı tarıma nasıl elverişli hale getirilebilir yani orada bulduğumuz suyu nasıl içme suyu hale getirebiliriz ,

yani orada açıkçası bir de hemen öldürecek bir atmosfer var ya buradan nasıl oksijen üretebilen bundan hepsi aslında çok büyük sorular yani bunları hepsini anlamaya çalışıyoruz hatta biz de düşünce cimnastiği için Facebook’ta bir grup kurduk ; 

adı Martta doğacak ilk bebek işte Marsta ilk bebek yani Belki çok uzun yıllar sonra karşımıza çıkacak bir durum yani Kim bilir onlar diyor sonra bununla karşılaşacağız ama en azından Biz Ülkemizdeki bu konu ile ilgili gençlerde düşünmeye başladık . 

 Smart da Eşinize ilk Hamilelik nasıl olacak ilk doğum nasıl olacak işte bu bebeğin ihtiyaçları neler olacak bu çocuğu hayatta nasıl tutarız bir de örneğin kütle çekim farklı olduğundan dolayı işte kalp atış sayısı değişir mi organları daha doğuştan var şartlara uyum sağlayabilmek için değişecek adapte olacak mı işte

Yani kısacası Mart ortamını bıyıklı bebek nasıl uyum sağlar Tabii örneği bebek doğdu büyüdü Her şey olumlu gitti yani Ama bu çocuk Örneğin dünyayı merak ediyor dünyaya gelmek isteseydin ne tür zorluklarla karşılaşacak .

Yani kısacası bunlarla ilgili sorular soruyoruz ve cevaplar arıyoruz biraz düşününce böyle gerçekten bir bebeğim varsa düşünce hiçbir şey Tahmin ettiğiniz gibi değil yani beyin yakan sorular ve beyin yakan cevaplar ortaya çıkıyor.

yani gerçekten bunu tahmin edemezsiniz en kısa zamanda 1500-2000 Arkadaş geldi yani bu konuda Fikri olanları da yani en azından grubumuza tartışmaya bekleriz Umut Yıldızı çok çok teşekkür ediyoruz.