Erdoğan döviz kararı

Erdoğan döviz kararı, erdoğan döviz ile mücadele bakımından çeşitli uygulamalara imza atmaya devam ediyor

Erdoğan  bugün gece saatlerinde döviz üzerinden imzalanmış kira alım satım ve hizmet sözleşmelerinin tamamının türk lirasına çevrilmesiyle ilgili zorunluluğa imza attık ve bu uygulama resmi gazetede yayımlandı.

Döviz üzerinden kira sözleşmesi gibi uygulamaların esnafı ne kadar zor durumda bırakacağı ise net bir şekilde belli.

Yani bir esnaf kira öderken döviz üzerinden ödüyor fakat kazancı tl üzerinden oluyor ise burada döviz ile kira ödeyen esnafın ayakta kalması zaten mümkün değil.

erdoğan döviz kararı
erdoğan döviz kararı

Tabii her ne kadar da geç kalınmış bir uygulama olsa bile zararın neresinden dönülürse kardır. En azından batmaktan kurtulan yada şirketinin ömrünü uzatabilen çok sayıda esnaf olacaktır.

Erdoğan döviz kararı

Özellikle de turizm bölgelerinde antalya, muğla, aydın gibi bölgelerde ve istanbulun bazı bölgelerinde kiralar tamamen dolar yada euro üzerinden ödeniyor.

Bu uygulamanın döviz üzerinde nasıl bir etki yaratacağı ise henüz bilinmiyor. Bunu tam olarak anlayabilmek için ülkemizdeki kira sözleşmelerinin toplam tutarının ne kadar olduğunu anlamak gerekir.

Fakat milyar dolarlık bir rakamdan bahsedebiliriz.

Burada önemli olan konu şudur ; bu uygulama eğer gerçekten uygulamaya konulabilir ise işte o zaman faydalı olur yani kiracı kirasını türk lirası olarak öderse en azından her ay belli miktarda alınan döviz miktarında azalma olacağından dövizin yükselişinde kalıcı bir miktarlık kısmın önüne geçildiği gibi döviz ile ödeme yapmak zorunda olanlarında öz sermayesindeki azalma minimum seviyeye düşürülmüş olur.

İş bu nedenle ülkemiz adına gerçekten çok hayırlı bir karar ve uygulama olduğunu düşünüyorum.

Şimdi artık bu uygulamanın döviz üzerinde nasıl bir etki yaratacağını görmeye geldi.

Erdoğan döviz kararı, dövizle yapılan sözleşmeler tl ye dönecek, menkul gayrimenkul alım satım ve kiralamada döviz yasaklandı.

Aslında dünyada oynana bu oyuna hemen son verilebilir . Fakat anlamak mümkün değil sorsanız amerika dışında herkes dövize karşı ama kimse çıkıpta ithalat ihracat ödemeleri,ni altınla yapalım gümüşle yapalım demiyor.

Yani şimdi diyelim ki türk iş adamlarının çindeki şirketlere döviz borcu var çin ile anlaşma yapıp altın üzerinden ödeme yapalım diye anlaşma yapılabilir.

avrupa aynı şekilde dolara karşı bu yapılabilir ama neden yapılmıyor anlamak gerçekten çok zor.