amonyakla çalışan araba yapıldı

amonyakla çalışan araba yapıldı, aslında sidikle (idrarla ) çalışan araba diyebiliriz, Yapıldı ve test edildi. Oldukça başarılı bir sonuç elde edilirken bu arabanın icat edilmesinin amacı olarak ise emisyon aranı yani hava kirliliği ile mücadele olarak açıklandı.

amonyakla çalışan araba
amonyakla çalışan araba

amonyakla çalışan araba yapıldı

Bilim adamları tam olarak 30 yıl içerisinde emisyon sorununu tamamen çözmemiz gerektiğini söylüyorlar

Ve bu sonuca ulaşabilmek içinde elektrik ten farklı bir yöntem geliştirilmesi gerektiğini söyleyip amonyakla çalışan araba yapmayı düşündüler.

Amonyaktan açığa çıkan hidrojen otomobiller için yakıt olabilir diye düşünüp amonyakla çalışan arabayı geliştirdiler.

Amonyaktan azotu atmak için bir yöntem geliştiren bilim adamları amonyak içerisindeki hidrojeni tamamen saf bir biçimde yakıt deposuna aktarabilen bir dizi sistem geliştirmeyi başardılar.

Geliştirilen amonyak yakıt sistemi bir otomobile entegre edildi.

CRİSO adı verilen sidikle çalışan bu araba teknolojisi dünya devi otomobil firmalarını fosil yakıt satacak firmaları ve elektirikten çok para kazanma hayali kuranları epeyce korkuttu gibi.

Amonyakla çalışan arabanın teknoloji alt yapısının arkasında ise toyota ve hyundai gibi markalar var.

Evet artık uzun yolculuklarda sıkışmak dezavantaj avantaj haline gelecek. İdrarı gelen kişi bir nevi para basacak diyebiliriz 🙂

😀

CSIRO, amonyaktan hidrojen sağlayan ve aynı zamanda diğer gazları bloke eden ve hidrojenin ultra temiz özelliklere sahip olmasını sağlayan bir metal tabaka oluşturur. Amonyak (NH3) hidrojenini çıkarmak için kullanılan bu yöntemde azot (N) uzaklaştırılır. Ardından, çok düşük bir enerji talebi ile, hidrojen aracın yakıt deposuna aktarılır.

Hidrojen, insan ekolojik enerji teknolojilerinin en faydalı kullanımı için formül sağlayabilir. Bununla birlikte, termik santraller, yani, karbon emisyonlarına neden olan yöntemler, büyük ölçüde çevre dostu otomobil için bir çözümdür. Son zamanlardaki araştırmalar, insanlığın ve gelecek nesillerin katledilmesini önlemek için çözümün% 100’ünün gerekli olduğunu göstermektedir.

Hidrojen ayrıca düşük yoğunluktan dolayı taşınması zor olan yüklerin taşınmasında da kullanılmıştır. Aynı zamanda, ısı enerjisi kaynağıdır, çünkü çok yanıcıdır. Avustralya Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Kurumu (CSIRO), hidrojen türevi hidrojen kullanarak aracı test etti.