İran ile Avrupa anlaştı

İran ile Avrupa anlaştı, İran ve ab abd nin irana karşı yaptırım uygulama kararına karşı irana söz vererek amerikanın yaptırımlarına karşı iranı koruma sözü verdi

Avrupa dış işleri şefleri, firmaları İran’la iş yapma konusunda ABD’nin yaptırımlarının etkisine karşı koruma sözü verdiler.

iran ile avrupa anlaştı
iran ile avrupa anlaştı

Bir AB “engelleme tüzüğü”, Salı günü İran’la ilgili olarak Avrupalı ​​şirketlere karşı ABD’nin yasal eylemlerini geçersiz kılmak için yürürlüğe girecek.

İran’a yönelik bazı ABD yaptırımlarının Pazartesi gününe kadar yeniden düzenlenmesi bekleniyor.

Mayıs ayında, Başkan Donald Trump, ABD’nin uluslararası nükleer tutkularını kontrol etmek için uluslararası bir 2015 anlaşmasından çekildi.

İran ile Avrupa anlaştı

Bu anlaşma kapsamında, nükleer kaynaklı Batı yaptırımları İran’daydı.

Bay Trump, anlaşmanın İran’ın nükleer silah geliştirme yollarını bulmasını engellemeyeceğini savunuyor. İran, nükleer araştırmalarının kesinlikle sivil amaçlarla yapılmasında ısrar etti.

AB dış politika sorumlusu Federica Mogherini ile Fransa, Almanya ve İngiltere dışişleri bakanlarının ortak bildirisi, nükleer anlaşmanın – veya Ortak Kapsamlı Eylem Planının (JCPOA) – küresel güvenlik için “çok önemli” olduğunu söyledi.

Bildiride, “AB hukuku ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararı uyarınca, İran’la meşru iş yapan Avrupalı ​​ekonomi operatörlerini korumaya kararlıyız.”

“Bu yüzden Avrupa Birliği’nin güncellenen Engelleme Statüsü, 7 Ağustos’ta ABD ile bölgesel yaptırımların etkisinden İran ile meşru iş yapan AB şirketlerine yürürlüğe giriyor.”

“İran’ın JCPOA altında nükleer taahhütlerini tam olarak yerine getirmesini bekliyorlar” diyorlar.

İran, Batı yaptırımlarının kaldırılması karşılığında uranyum zenginleştirme programını sınırlandırmayı kabul etti.