Türkiye Amerika’ya rest çekti

Türkiye Amerika’ya rest çekti. ABD nin irana uygulayacağını açıkladığı ekonomik yaptırımlara uymak zorunda değiliz onların kendi meselesi’dir diyerek rest çektik.

Zaten abd nin ekonomik ambargo uyguladığı ülkeye neden bütün ülkeler ambargo uyguluyor anlamak mümkün değil. Amerika irana kendi çıkarları doğrultusunda yaptırım uyguluyorsa onların bileceği iş bize ne ki ?

Sen iranla küstüysen bende küsmek zorunda değilim ki !

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin öncülüğünde İran ve Türkiye’ye yönelik koalisyonu da dahil olmak üzere bölge ülkeleri de yaptırımları uygulamakta zorlandı.

Türkiye Amerika‘ya rest çekti

Türkiye Amerika'ya rest çekti
Türkiye Amerika’ya rest çekti

MUTLU DEĞİL
Azerbaycan’a yaptığı ziyarette, başkenti Bakü’de bulunan Çavuşoğlu ve Azeri muadili Elmar Mammedyarov, görüşmelerinden sonra ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

Türkiye, ABD’nin İran’a karşı yaptırımlara karşı olduğunu kaydetti Çavuşoğlu, “Birleşmiş Milletler (BM) olarak her ülkeye de uygun bir yaptırım uyguluyoruz, ancak Birleşik Devletler veya başka bir ülkenin, ister AB’ye, isterse ülkemizin yaptırım kararlarına uymak.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin AB’nin Rusya’ya karşı yaptırımlar öncesi kararına katıldığını hatırlatarak, “Yaptırımlar doğru bulmaz. Bu ilkeli bir duruştur. Herhangi bir koşulla bağlantılı değildir.” Şeklinde konuştu.
FETHO’S RELEASE ŞARAP İLE BAĞLANMAZ ”
ABD, Feton lideri Fethullah Gülen’e verdiği demeçte, Türkiye’nin bu prensibinin altını çizdiğini belirten Çavuşoğlu, “Bize Feton vermeliyiz. Biz de bir terör örgütü olan Feton’un lideriyiz, aynı zamanda Türkiye’de bir darbede de Başka bir şekilde söylemek doğru değil. “Dedi.

ABD ONAYSIZ OLMADAN SARAYI İZLEMEK

Çavuşoğlu, İran’ın köşelere ve yaptırımlara sıkıştırılmasının doğru olmadığını ve “ABD’yi nükleer anlaşmadan geri çekme hakkını bulamadık” dedi. ABD bizim müttefikimiz ve AB öyle düşünüyor ve devam ediyor. .

Çavuşoğlu, mesajda ayrıca, ABD heyetinin bu tutumunun 20 Temmuz’da İran yaptırımlarıyla ilgili görüşmeler için Türkiye’ye geldiğini söyledi.

KONUŞMAK KOLAY

Türkiye, Azerbaycan, İran, Rusya ve Irak’taki petrol ve doğalgaz alımlarından elde ettiklerini kaydeden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

İran ile ne anladığımızı söyleyemeyiz, farklı görüşlere sahibiz, ancak bu tür yaptırımlara karşıyız ve bu ilkeyi kabul edemeyiz. “bu tutumdur.” abd nin sonu geliyor diye düşünüyorum artık ve abd bunu bildiğinden sağa sola saldırmaya başladı.