5 Banka ATM si birleşti

5 Banka ATM si birleşti, İşlem ücreti yok

Türkiyenin devlet sermayesi ile kurulmuş ve hala da büyük hisseleri devlete ait olan 5 devlet bankasına ait atm leri birleşiyor. İşlem ücreti ıvır zıvır ücteri yok.

Bu bankaların bütün müşterileri tek atm den bu 5 bankaya ait işlemi belli limitler dahilinde tek kuruş komisyon yada işlem ücreti ödemeden yapabilecek.

Tabii bu durum bankacılık sektöründe büyük bir rekabetinde başlangıcı diyebiliriz.

Diğer bütün bankalar mecburen bu 5 bankanın uygulamış olduğu bu sisteme entegre olmak zorunda kalacaklar. Bana göre bir sonraki adım ise bu 5 devlet bankasının komisyonsuz aidatsız kredi kartı vermesi olacak ve bu bankaların verdikleri kredi kartlarında gecikme zammı piyasalarda belirleyici bir rol oynayacak ve faiz oranlarının ve enflasyonunda kontrol altına alınmasına yardımcı olacak.

İnsanların paralarını bu bankalarda değerlendirmeleri ise devletin bütün piyasaya hakim olmasının önünü açacak. Düne kadar faiz oranlarını gecikme zammı oranlarını kredi faizlerini belirleyen hep yabancı sermaye iken bu sistemin oturmasıyla birlikte piyasanın belirleyicisi devlet kuruşluşları olacak.

ATM lerin birleşmesi ekonomi açısından olumlu diye soracak olursanız cevap tabiiki de 1000 ker evet olumlu  olacaktır.Etkileri uzun vadede daha çok belli edecek kendini.

Para yatırma

– Para çekme

– Bakiye sorgulama

– Kredi kartı borç sorgulama

– Kredi kartı limit sorgulama

– Kredi kartı borç ödeme

Türkiyedeki toplam 15 bin adet atm de ücretsiz komisyonsuz yapılabilecek işlemler yukarıda sıraladık. bütün ülkemiz ve milletimize hayırlı olmasını dileriz