AB den Türkiyeye mülteci Yardımı

AB den Türkiyeye mülteci Yardımı geliyor. Avrupa birliği mülteci krizi kapsamında türkiyeye ödemeyi taahhüt ettiği 3 milyar dolar yardımı yapmayı zaten yıllar önce attığı imza ile resmileştirmişti ama bir türlü ödeme yapmıyorlardı. Çünkü hep darbeyle kaola seçim ile erdoğanın gideceğine ve bu ödemeyi yapmak zorunda kalmayacaklarına inanıyorlardı. Ama seçimde erdoğanın güçlü bir şekilde iktidarı 5 yıl daha elinde tutacak olması avrupa birliğinin artık erdoğana karşı yapabileceği bir şey olmadığının bir kanıtı niteliğindeydi.

Avrupa birliği türkiyeye ne kadar mülteci yardımı yapacak ?

Ve şimdi avrupa birliği (ab) çaresiz bir şekilde yeni bir göçmen krizi yaşamamak adına türkiyeye 3 milyar dolar yardımı acilen yapmaya karar verdi.

Çünkü biliyorlar ki erdoğan söylediğini yapar. Ve abd de dahil hiç bir ülke türkiyeye artış diş geçiremiyor. Bunu afrinede cerablusta ve en sonda münbiçte gödrük. Amerika çıkıp harekatı türkiye ile birlikte yürütüyoruz açıklaması yapmak zorunda kaldı. Aksi halde abd nin süper güç yenilmez güç algısı yerle bir olacaktı. Bunu bildiklerinden artık türkiye ile birlikte hareket ediyoruz açıklamaları yaparak durumu kurtarmaya çalışıyorlar. Şimdide ab ülkeleri bir araya gelip türkiyeye vaadettikleri 3 milyar doları ödemek zorunda oldukları kararına vardılar. Çünkü yeni bir mülteci krizi yaşamak istemiyor. Erdoğanı kızdırırlarsa yeni bir mülteci dalgasının avrupa birliğindeki bir çok ülkenin yıkılmasına ave hatta birliğin çökmesine neden olacağını biliyorlar.

Yani avrupa bu yardımı göçmenleri düşündüğünden mi yapıyor ? ab göçmenlere iyilik olsun diye mi mülteci yardımı adı altında para gönderiyor. Hayır durum asla bu şekilde değil.