Web Sitesi Nasıl Yapılır

Web Sitesi Nasıl Yapılır, internet sitesi yapılır, maliyeti ne kadar ?

İnternet sitesi ne kadara mal olur ?

Çağımızın teknolojik gelişmelerine ayak uydurmak isteyen bir çok insan kendilerine yeni hobiler edinmek için harekete geçiyor. Ama öncelikle araştırmak istiyor. İnternet siteleri artık çağımızda insanlarımızın  olmazsa olmazı. Çünkü insanlar artık bütün işlerini oturdukları yerden evden ofisten halledebiliyor. E- ticaret almış balını gidiyor. Vergi ödeyeceksiniz internetten vergi ödemek hem çok kolay hemde çok sağlıklı (sağlam)

İş başvurusu mu yapacaksınız internetten yapabiliyorsunuz ve hatta ilk iş görüşmelerini internet üzerinden yapan firma sayısı epey fazla.

İnternetten alışveriş, internet bankacılığı , internette evlenmeye kadar ne ararsanız sosytal arenada mevcut.

Yani yemek siparişinizi bile internet üzerinden oturduğunuz yerden vcereniliyorsunuz haberler, yorumlar, şikayetler ne ararsanız var bu alemde.

Peki öyleyse sosyal aleme yatırım yapmak ne kadar mantıklı. Bu teknolojinin bir sonraki adımı nedir ? Bir sonraki adıum sanal gerçeklik sanal hayatlar. Grafik tasarımlaıyla süslenmiş yeni hayatlar gelecek ilerleyen dönemde.

İşte bu nedenle web sitesi, nasıl yapılır konusunu merak edenler için bir kısa yazı ve özet geçmek istedik.

bir web sitesi yapmanın maliyeti ne kadar ? bunu merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

öncelikle içerikle alakalı olabildikçe kısa mümkünse anahtar kelime içeren bir domain yani alan adı almanızda fayda var. Yani haberler. com gibi haber içerikli ise yemek tarifi içeikli ise yemektarifleri, pratiktarifler gibi isimler seçilebilir.

Bu domain yani alandı isimleri 10 tl ile 50 tl arasında değişkenlik gösteren birer değere sahiptirler. uzantıya yada firmanın fiyat politikasına göre değişim görterebilir.

 

Diğer bir seçim ise hosting satın almakla yapılacak olan seçimdir.

yani domaini aldıktan sonra içerisine sitenizde göstereceğiniz sayfaların barındırılacağı alana hosting denir (hosting nedir)

hosting ise linux hosting ve windows hosting şeklinde 2 çeşittir.

siz php tabanlı dosyaları çalıştırmak isterseniz linux hosting almalısınız asp tabanlı sayfaları çalıştırmak içinse windows hosting almanız yeterli olacaktır.

 

Genellikle 1 yıllık biresysel hostingler başlangıç için yeterlidir. Ve fiyatları yıllık 20 tl ile 100 tlş arasında değişiklik gösterir.

Öğrenme aşamasında ucuz bir hosting satın almak yeterli ve akıllıca olacaktır.

Sonra alıdığınız domainin dns bilgisini hosting firmanızın size verdiği genede dn. ile başlayan dns bilgisini alan adınız bölümünde dns yönet kısmında nameserver kısmından değiştirmelisiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra domain hostinge bağlanır Yani siz hostinginizin içerisine bir dosya attığınızda site o sayfayı yayınlamaya başlar.