Bedelli askerlik şartları ve ücreti

Bedelli askerlik şartları ve ücreti belli oldu , Bedelli askerli ücreti ne kadar, bedelli askerlik ücreti ne kadar ? belli oldu mu ? Bedelli askerlik şartları nelerdir

Diye soranlar için müjdeli haber geldi. Seçimden hemen önce konu ile ilgili bir açıklama gelmişti fakat şartlar belli belirsiz dile getiriliyordu. Seçim sonrası bir açıklama yapıldı. Yani beklenen açıklamanın gelmesiyle birlikte milletin ağzına pelesenk olan seçim yatırımı sözleri de böylece geride kalmış oldu.

İşte konu ile ilgili detaylat ve açıklanan şartlar şu şekilde ;

Bedelli askerlikten yararlanabilemek ( faydalanabilmek ) için ;

2018 yılı için bedelli askerlikte aranan kesin şartlardan birisi yaş şartı

yaş şartı 26 olarak belirlendi.

Bedelli askerlik için ödenecek olan ücret ( para ) ise 20 000 türk lirası olarak belirlenirken bu uygulamadan elde edilecek tutarın terör ile mücadelede kullanılacağı ve terör ile mücadele için bütçe yaratacağı konusuna açıklık getirildi ve vurgulamalar bu yönde yapıldı.

Bedelli askerlik uygulamasından 2018 yılında yaklaşık 100 bin kişinin faydalanacağı öngörülüyor.

Bu rakamda terörle mücadele için oldukça önemli bir rakamın devlet bütçesine katkı sağlayacağını gösteriyor.

Zaten aslında terörle mücadele olsun vatanı saflarını müdaafa olsun asker sayısından çok silah teknolojinizin ve silah sayınızın çeşitliliğiyle birlikte önemi çok büyük.

Yani asker sayınız ne kadar çok olursa olsun etkin silahlarınız yoksa asker sayınızın fazla olmasının size faydasından çok zararı olur çünkü buy sayının çok olması devlete maddi yük getirecektir.

Şimdi kandilde yürütülen terörle mücadele operasyonlarında kullanılan askeri personel sayısı oldukça azdır. Çünkü türkiye dünyada siha (insansız silahlı hava aracı ) nı en etkin kullanabilen ülke konumuna gelmiştir.

Tabii bu durum türkiyenin pkk ve diğer unsurlarıyla suriye ıraktaki mücadeleleri sonucu elde ettiği tecrübeden ielri gelmektedir.

Bu nedenle savunma sanayisinde teknoloji geliştirmek için maddi açıdan kaynak yaratmak ve bu teknolojiyi üretebilecek vasıflı personel yaratarak arge çalışmalrına yatırım yapabilecek maddi kaynağı yaratabilmek çok daha kıymetli bir değer haline gelmiştir. Ülkemiz bu duruma adapte olmak zorundadır.

Bu nedenleri sıraladığımızda bedelli askerlik konusunun ülkemize sağladığı yarar oldukça fazladır.