24 Haziran seçim sonuçları, Millet vekili Dağılımı

24 Haziran seçim sonuçları, Millet vekili Dağılımı, AKP ne kadar millet vekili çıkardı, MHP ne kadar millet vekili çıkardı, toplamda cumhur ittifakının millet vekili sayısı kaç ? Millet ittifakının millet vekili sayısı kaç ? HDP barajı geçti mi, kaç millet vekili aldı ?

24 haziran seçiminin galibi ezici üstünlük sağlayarak Recep Tayyip Erdoğan olmuştur.

Mhp ise bütün olanlara rağmen %11 gibi bir oy oranı alarak parti üzerinde oynanan bütün oyunları boşa çıkartmayı başarmıştır. Zaten mhp lideri Devlet Bahçelinin olan biten her şeye rağmen kimseye yaranmaya çalışmadan dsevlet ve millet menfaatini gözeterek 7 haziran sonrasında chp nin başbakabnlık teklifini reddetmesi sonraki dönemde Tayyip erdoğanın millet çıkarına dayalı politikalarının tamamını koşulsuz destekliyor olması mhp nin başarılı olmasını sağlamıştır.

Chp nin oyu neden düştü diye soracak olursan chp nin oyunun düşmüş olmasının bir sebebi İyi parti diğer nedeni ise hdp nin baraj sorunsalıdır . CHP nin tabanındaki cumhuriyetçi kadın seçmenden meral akşenere kişisel oy kayması olduğunu düşünüyorum özellkiklede %2 civarında bir oy chp tabanından iyi parti tabanına kaydı ve bu artık  değişmez diyebiliriz. Ve bunun dışında hdp ye chp den oy kaydımı ? Elbetteki chp seçmeni hdp ye yine oy verdi. Yani artık chp nin kemikleşmiş bir %25 seçmeni vardı dibin dibi deniliyordu ama gördük ki %25 oy oranı chp için dibin dibi değilmiş. Chp seçmeninden en az %1 lik bir bölüm Hdp ye barajı aşamazsa diyerek oy veriyor fakat bu seçmen artık ilerleyen dönemlerde koşulsuz hdp seçmeni haline gelmiştir.

Yani CHP her seçimde yeni bir dip rekora imza atarken kılıçdaroğlu yerinde oturmaya devam mı edecek.

Kılıçdaroğlu istifa edecek mi ? Kılıçdaroğlunun sonu geldi mi ? CHP nin yeni başkanı muharrem ince mi olacak ?

Chp artık devlet yönetiminde değişiklik şart bir değişim isteniyor taze kan aranıyor gibi söylemleri bırakıp chp de bir değişim şart, chp de taze kan aranıyor gibi söylemlere geçmelidir.

CHP sözcülerinin ve muharrem incenin her seçimde olduğu gibi utanmadan sıkılmadan medya karşısına çıkıp ellerinde hiç bir veri olmadan seçimi biz kazandık, seçim 2. tura kaldı şeklinde ki saçma ve çocuksu söylemleri kendilerine çok zarar vermektedir.

Bu insanların bu ülkeyi yönetecek kabiliyetten çok uzak oldukları da bu davranışlarıyla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Ve 24 haziran seçim sonuçlarında chp nin ezici bir azınlıkta kalmış olması bu sorumsuz davranışlşarı sonucu her seçimde oy kaybettiklerinin farkına varamayışlarıdır.

Yani insanları galeyana getirip tekrardan sokakları karıştırmak için ellerinden geleni yaptılar aslında bir ikinci darbe girişimine zemin hazırlamak hevesindeler fakat artık bizim gençlerimiz daha hassas ve daha bilinçli. Oylar çalın dı mı , yok hile mi yapıldı, yok anadolu ajansı oyları yüksek söylüyor gibi bir çok bahane ile kendi beceriksizliklerini örtmeye çalışıyorlar. Bir kere olsun chp yönetimi öz eleştiri yapmıyor. Böyle devam ederse chp nin oyu bir daha ki seçimlerde %20 yi bile göremez.

Hdp barajı nasıl aştı, hdp yüzde kaç oy aldı ?

mhp nin oy oranı ka. meral akşener %7 lerde kaldı %20 lerden bahsedenlerin havası söndü yalanları ortaya çıktı.

İşte türkiye geneli Millet vekili dağılımları

Ak parti :290 milletvekili

Mhp :  49 millet vekili

Chp : 146 millet vekili

iyi parti 47 mv

hdp : 68 mv

saadet partisi ise hiç millet vekili çıkaramadı.

Saadet partisinin ve liderinin oy oranı %1 in altında kalırken hiç bir etkisinin olmadığı da böylece ortaya çıkmış oldu. Yani 5 adayın toplamı bir erdoğan edemedi erdoğan yine oyları sildi süpürdü.

Bundan sonraki süreçte en büyük yıkımı yaşayan parti CHP ve lideri kılıçdaroğludur. Artık kılıçdaroğlunun istifa etme zamanı d gelmiştir.