zikir nedir nasıl çekilir Zikir farz mıdır

Zikir nedir, zikir yapmak caiz midir, zikir yapmanın zararları yararları faydaları nelerdir Zikir nasıl yapılmalıdır, zikirin adabı nasıl olmalı, zikir yaparken nelere özen göstermeli nelere dikkat edilmelidir.
Zikrin kuranda yeri varmıdır. zikir farz ibadetmidir.
Günde kaç kere zikir yapılmalı
Hangi zikirler nelere faydalı
Gibi zikir hakkında binlerce soru ile karşılaşmak mümkündür.
Zikir mana anlamı ile anmak demektir. Kişinin özlediği kişiyi sayıklaması gibi bir şeydir aslında zikir yapmak, zikretmek.
Zikir yapmak Allah ı anmak demektir.
Kuranı kerimde Allah ı yatarken otururken ve ayaktayken daima anınız diye emir vardır yani zikir farzdır.

Bütün eşyalar bitkiler hayvanlar doğadaki bütün varlıklar daima yüce Allah ı zikrederler. Kimisi günde 5000 kere kimisi yüzbinlerce defa zikir yaparken insanoğlu sıfırın altında ilerlemeye devam ediyor bu hayatta zikir konusunda.

İnsanların günde en azından 5000 defa Allah demeleri gerekir aslında zaman bakımından 5000 kere Allahı zikretmek en fazla 20 dakikanızı alacaktır çok bir zaman değil ama öyle büyük faydaları vardır ki insan şaşar kalır.
Allah ı zikretmeyi alışkanlık haline getiren kişiler bu hayatta ne isterlerse elde ederler.
Çünkü zikir ile beraber insanda yüce Allah ın bazı vasıfları belirmeye başlar .Çünkü Allah insanı kendi nefesinden yarattı.
Fakat mürşidi kamil bir veliye bağlanmakta kuranda farz kılınan başka bir konudur.
Bu nedenle zikir başlamadan evvel bir kamili mürşid kişiye bağlanıp o kişiden zikir ile ilgili dersler almanızı tavsiye ederi.z
Çünkü nefsiniz basamak basamak günah kirinden arınarak ilerler.
Siz bilmeden günde 20 bin zikir ile işe başlarsanız başınıza iş alabilirsiniz. Bu nedenle sizin maneviyatınızdan haberdar olabilecek ve durumunuza göre zikrinizi ayarlayacak büyük bir veli kişiye intisap etmenizde sonsuz yararlar vardır.
Fakat sizden para isteyen kişilerden kseinlikle uzak durun bir dahada yaklaşmayınız.
Zikrin faydaları,ile ilgili soracağınız soruları ise buradan forum sitemizden bize iletebilirsiniz.